Bądź na bieżąco!

Upiór – tym razem nie w operze, a na stronach projektów Wikimedia

Na tle innych pogańskich systemów religijnych Europy, religia Słowian jest jedną z najsłabiej zachowanych. W efekcie zderzenia kultury słowiańskiej z chrześcijańską, od VI wieku następował stopniowy proces wypierania pierwotnych wierzeń. Stowarzyszenie Wikimedia Polska wraz z Instytutem Adama Mickiewicza chcą odtworzyć utracone dziedzictwo. W efekcie powstał projekt “Upiór”.

Wierzenia ludowe to wciąż niedoceniany element polskiej kultury. Tymczasem stanowiły one podstawę najważniejszych dzieł literatury. Czerpie z nich nie tylko poetycka i dramatyczna tradycja romantyzmu z Adamem Mickiewiczem na czele. Ich ślad znajdujemy już dużo wcześniej – u Mikołaja Reja, w barokowych wierszach Wacława Potockiego i Elżbiety Drużbackiej, jak i oświeceniowych kompendiach pisanych zarówno przez sceptycznych empiryków, jak i zaangażowanych jezuitów. Ludowe wierzenia przeżyły chwilowy renesans w okresie Młodej Polski. Obecnie nieznane, a wręcz wypaczane nawet przez publikacje naukowe, znajdują swoje dość odległe echo w powieściach fantasy i opartych na nich grach. Niektóre z nich osiągają międzynarodowe sukcesy, co świadczy o potencjale tej tematyki. Odzyskujemy tym samym zapomniany świat wyobraźni przeszłych pokoleń, który pozwala lepiej zrozumieć i odbierać polską kulturę. Dlatego celem projektu jest stworzenie podstaw do wykorzystania potencjału tkwiącego w polskojęzycznych źródłach dotyczących słowiańskiej mitologii. Dobrą bazę znajdujemy m.in. w dziełach wybitnego etnografa i folklorysty  Oskara Kolberga czy Zygmunta Glogera. Źródłem są również materiały publikowane w prasie fachowej i literaturze pięknej.


Boginka w dziewannach – obraz Jacka Malczewskiego z cyklu ,,Rusałki” . Obraz znajduje się w zasobach domeny publicznej

Nasze dziedzictwo kulturowe powinno być jak najlepiej opracowane i znane. Dlatego zachęcamy wszystkich o rozbudowywanie zasobów Wikipedii i jej projektów siostrzanych o artykuły, zdjecie, ilustracje, materiały źródłowe związane z ludowymi wierzeniami.

Więcej szczegółów o projekcie „Upiór” znajdziecie TUTAJ.

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt

Autorzy zdjęć