Bądź na bieżąco!

Art+Feminism. Pokażmy siłę kobiet na Wikipedii.

Szacuje się, że udział kobiet w Wikipedii wynosi do 15%.  Brak kobiecej reprezentacji wśród osób edytujących Wikipedię doprowadził do powstawania znaczących luk w zawartości tego najpopularniejszego źródła wiedzy na świecie. Celem największej wolnej encyklopedii  jest zebranie całości ludzkiej wiedzy. Tego celu nie zrealizujemy, jeśli będzie w niej brakowało kobiet  – biogramów pisarek, artystek, przedstawicielek świata nauki, sztuki, polityki, sportu. Ale nie zrealizujemy również wtedy, kiedy autorkami artykułów nie będą kobiety. Wikipedia jest 10. najczęściej odwiedzaną stroną internetową w Polsce. To tutaj właśnie szukamy pierwszych informacji o interesujących nas tematach. Warto więc, aby biogramy kobiet były jak najobszerniej opracowane i dostarczyły jak największą dawkę wiedzy.

W tym celu powstała więc kampania Art+Feminism. Zainicjowana w 2014 roku inicjatywa ma promować Wikipedię jako narzędzie, w którym głos kobiet będzie słyszalny i dostępny dla wszystkich. Art+Feminism ma na celu wyeksponowanie zagadnień związanych z płcią kulturową (gender), feminizmem i sztuką w odniesieniu do treści publikowanych na łamach Wikipedii oraz zachęcanie kobiet do jej redagowania.Za sprawą Art+Feminism od 2014 roku ponad 7000 osób uczestniczyło w ponad 500 warsztatach organizowanych na całym świecie. Dzięki temu udało się utworzyć i uzupełnić ponad 11 tysięcy artykułów na Wikipedii.

Autorka: Karolina Dzimira-Zarzycka, CC BY-SA 4.0

Pierwsza akcja pisania haseł w ramach wydarzenia “Art+Feminism” odbędzie się 23 lutego we Wrocławiu. Organizuje je Kolektyw Kariatyda wraz ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska. Kolektyw Kariatyda powstał oddolnie we Wrocławiu jako inicjatywa osób zajmujących się sztuką, a jego celem jest uzupełnienie polskiej Wikipedii o hasła dotyczące przede wszystkim biogramów  artystek i architektek, ale też kuratorek, badaczek, krytyczek i innych kobiet związanych ze sztuką. Ze względu na jubileusz 100-lecia kobiet na Akademii Sztuk Pięknych działania Kolektywu koncentrują się przede wszystkim na pionierkach polskich akademii sztuk. Najbliższe spotkanie przeprowadzone zostanie w formie warsztatu, podczas którego uczestnicy nauczą się, w jaki sposób tworzyć, dodawać i edytować artykuły w Wikipedii. Spotkanie odbędzie się w godzinach 14–18 w Recepcji (ul. Ruska 46) należącej do Strefy Kultury Wrocław. Drugie spotkanie – maraton edytowania Wikipedii odbędzie się w sobotę 16 marca w godz. 10–18. Należy przynieść ze sobą komputer i niezbędne do pracy materiały (książki, katalogi, artykuły z czasopism etc.). Wstęp oczywiście jest wolny. Nie trzeba zgłaszać wcześniej swojego uczestnictwa.


J. Howard Miller, artist employed by Westinghouse, poster used by the War Production Co-ordinating Committee derivative work: Tom Morris – Ten plik jest pochodną pracą: We CanDo It!.jpg. Domena publiczna

Natomiast w dniach 30-31 marca akcja Art+Feminism będzie odbywać się w Muzeum Sztuki w Łodzi. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem “Gender + The Non Binary”. To myślenie nie tylko o zwiększeniu dostępności informacji o historii kobiet i osób niebinarnych, ale także rozszerzaniu dyskusji o stereotypach na temat płci kulturowej i biologicznej.

Maurice Quentin de La Tour Emilie du Châtelet, Wikimedia Foundation – logo of Wikipedia Lantuszka – Praca własna, domena publiczna

Podobne strony

Ostatni dzwonek by wskazać cel swojego 1% podatku

Stowarzyszenie

Drodzy Czytelnicy, Sympatycy i Wolontariusze Wikipedii i Wikimediów! W zeszłym roku Wikipedia ukończyła 18 lat. Jej wolontariusze, od 2001 roku zbierający sumę ludzkiej wiedzy, uczynili ją największym źródłem faktów w….

Read more

Nasze kampanie edycyjne – koniec marca 2020

Projekty Stowarzyszenia Wikipedia

Początek wiosny jest dla nas już od kilku lat gorącym okresem na froncie kampanii edycyjnych na polskojęzycznej Wikipedii. 🙂 W tym roku jest to czas wyjątkowo nietypowy, gdy w trosce….

Read more

Miesiąc Wyróżnionego Artykułu 2019 podsumowany

Projekty Stowarzyszenia Projekty Wikimedia Wikipedia

Koniec roku zachęca do podsumowań i przyjrzenia się naszym akcjom. Jedną z nich był przywołany przy okazji tegorocznych 18. urodzin polskojęzycznej Wikipedii Miesiąc Wyróżnionego Artykułu – inicjatywa społeczności Wikipedystów polegająca….

Read more