Bądź na bieżąco!

Piątki z Wikipedią

Rezydencje województwa śląskiego, zabytki przemysłu i techniki czy rody przemysłowe Śląska. Te zagadnienia mogły zostać opracowane jeszcze lepiej, dzięki wspólnej pracy wikipedystów podczas Piątków z Wikipedią.

Jesteś wikipedystką/wikipedystą, a może chcesz dopiero zacząć przygodę z największą wolną encyklopedią? Dobrze trafiłaś/eś! Regionalny Instytut Kultury w Katowicach w każdy trzeci piątek miesiąca zaprasza do wspólnego redagowania i edytowania Wikipedii. To najlepsze miejsce na to, aby poznać zasady tworzenia artykułów. A przy okazji poznawać innych zapalonych wikipedioholików – dzielić się swoją wiedzą, doświadczeniami i pomysłami. Tylko dzięki spotkaniom, które odbywają się od stycznia 2018 roku przybyło kilkadziesiąt dobrze opracowanych artykułów o Śląsku. Podczas warsztatów odbywa się także ładowanie zdjęć do zbiorów Wikimedia Commons – magazynu plików multimedialnych. Inicjatorką spotkań jest wikipedystka – Ewa Caban.

Kolejny warsztat  już w najbliższy piątek, 15 lutego. Tym razem będzie to szczególne spotkanie- z MUZYKĄ W TLE. Poświęcone zostanie Juliuszowi Rogerowi, XIX-wiecznemu  lekarzowi i przyrodnikowi. Roger pracował na Śląsku jako lekarz przybocznego księcia raciborskiego Wiktora. Z zamiłowania był etnologiem i zbieraczem pieśni ludowych. J. Roger nazywany jest „śląskim Kolbergiem”. Zebrał 546 pieśni, które wydał po polsku w 1863 roku jako “Pieśni Ludu Polskiego w Górnym Szląsku”. Roger był niezwykłą postacią, nad biogramem którego możecie pracować już wkrótce.

Widzimy się 15 lutego o godz. 16.00 w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach. Prosimy zabrać ze sobą laptopy. Wstęp wolny.


Podobne strony

Większość CEE Spring 2020 za nami!

Projekty Stowarzyszenia Wikipedia

Wiosna jest porą roku, gdy szczególnie zachęcamy do pisania o regionie bardzo szeroko pojętej Europy środkowej i wschodniej. Serdeczne zachęty kierujemy także tym razem, zwłaszcza gdy pandemia zostawia nam podróże….

Read more

1 400 000 haseł po polsku!

Wikipedia

6 kwietnia polskojęzyczna Wikipedia osiągnęła swój kolejny ilościowy kamień milowy: hasłem nr 1 400 000 jest Frauenkappelen, gmina w Szwajcarii w dwujęzycznym kantonie Berno, której oczywiście bardzo gratulujemy zaszczytu! 😎….

Read more

Miesiąc Wyróżnionego Artykułu 2019 podsumowany

Projekty Stowarzyszenia Projekty Wikimedia Wikipedia

Koniec roku zachęca do podsumowań i przyjrzenia się naszym akcjom. Jedną z nich był przywołany przy okazji tegorocznych 18. urodzin polskojęzycznej Wikipedii Miesiąc Wyróżnionego Artykułu – inicjatywa społeczności Wikipedystów polegająca….

Read more