Bądź na bieżąco!

Erik Zachte opuścił Fundację Wikimedia

Erik Zachte, przez kilkanaście lat główny autor statystyk projektów Wikimedia, 1 lutego 2019 opuścił Wikimedia Foundation. O zmianach informuje wątek na liście dyskusyjnej wikimedia-l oraz oświadczenie Erika. Zgodnie z nimi Erik przeszedł na emeryturę i znów będzie z nami wyłącznie w ramach wolontariatu; zmiany czekają też statystyki wiki.

Wikimedianin i Wikistatystyk

Erik jest z nami aż od 2002 roku. Z zawodu informatyk, jak wspomina w wywiadzie dla The Wired szybko dołączył do debat nad funkcjonalnością serwisu a w 2003 roku zaczął pracę nad ekstrakcją i analizą metadanych z zrzutów XML. Jego statystyki (ostatnio stats.wikimedia.org), publikowane od sierpnia 2003 roku, szybko uzyskały popularność wśród grupy wikiholików – pamiętam jak sam czekałem w 2005 roku na kolejne miesięczne aktualizacje danych dla polskojęzycznej Wikipedii i innych projektów. Wygląd pewnych bazowych raportów nie uległ zasadniczej zmianie aż do końca – jeśli widzieliście staromodne tabele z liczbą haseł czy aktywnych (5+ edycji w przestrzeni głównej w miesiącu) lub bardzo aktywnych (100+ edycji) edytorów na charakterystycznym bladożółtym tle, najpewniej widzieliście strony Erika Zachte.

Zrzut ekranu z fragmentem statystyk historycznych dla pl.wikipedii z serwisu Wikistats Erika Zachte.
Wikistats Erika Zachte. Początek najbardziej podstawowego raportu dla pl.wikipedia.org. Stan 10.02.2019. Autor:Aegis Maelstrom, CC-BY-SA 4.0
Wikistats: wykres prezentujący największe wersje językowe Wikipedii pod względem liczby artykułów. Źródło: Wikistats via Internet Archive.

1 września 2008 roku Erik Zachte podjął pracę w jeszcze niewielkiej Wikimedia Foundation na część etatu, co zauważył anglojęzyczny Signpost. Obok pracy nad infrastrukturą Erik często odnosił się do gorących tematów na anglojęzycznej Wikipedii i analiz czytelnictwa: kandydatów na amerykańskich wiceprezydentów, ptasiej grypy czy śmierci Michaela Jacksona. Wiele uwagi poświęcił w komentarzach zagadnieniu liczby edytujących Wikipedię i analizie odczytów: czy liczba edytujących zgodnie z doniesieniami prasowymi spadała, czy też może wzrastała (powrót do tematu w 2009, dla całości Wikimediów w 2013 oraz w 2017 roku).

Od 2009 roku Zachte publikował nowe, przejrzyste karty raportowe (lata temu zastąpione nową wersją). Pracę jego zespołu Data Analitycs (wówczas część działu Platform Engineering) nad logami i ich analizą przybliża wpis na blogu WMF. Z czasem statystyki doczekiwały się coraz atrakcyjniejszych wizualizacji, a nawet animacji, pokazywanych w różnych mediach.

Uczestnictwo na poszczególnych wersjach językowych Wikipedii. Liczba posługujących się językiem i liczba edytorów na milion mówiących. Stan na sierpień 2018. Statystyka Erika Zachte, https://stats.wikimedia.org/wikimedia/participation/d3_participation_global.html

O znaczeniu Erika Zachte w mierzeniu Wikimediów czy prowadzeniu badań naukowych może świadczyć fakt, że strona stats.wikimedia.org jest dziś cytowana w Google Scholar 1040 razy. Jestem przekonany, że sam też powoływałem się na nią nie raz. Szczęśliwie autora statystyk spotkać można było celem wymiany opinii zarówno on-line jak i na niejednej Wikimanii, w tym w 2010 roku w Gdańsku (prezentacja).

Zmniejszenie zaangażowania Erika w Wikimedia nie jest dobrą wiadomością, ale mam nadzieję, że pozostanie z nami w swoim wolnym czasie, utrzyma pasję do Wikimediów o której pisze i będzie nam służył swoimi wnioskami, także w zakresie pozornie dobrych, zanieczyszczonych danych.

Portret Erika Zachte z kotem na prawym ramieniu
Erik Zachte z Zoltarem (2013). Autor: Erik Zachte, licencja CC-BY-SA 4.0

Koniec aktualizacji oryginalnych Wikistats

Wraz z odejściem Erika Zachte oryginalne Wikistats (v1) zostały zamrożone przy stanie na 31 stycznia 2019 i ostatnimi danymi za grudzień 2018. Jak mówi ogłoszenie, autor zaprzestał utrzymywania kodu potrzebnego do wykonania tych analiz, a wykonywanie / utrzymywanie ich przez kogoś innego nie dawałoby gwarancji poprawności, a co więcej to są stare kody, czasem sięgające nawet 2002 roku.
Mając pewne doświadczenie z skryptami sam dobrze rozumiem, jak pracochłonne i niepewne mogłoby być przekazywanie takich nie w pełni udokumentowanych skryptów przez ich głównego autora i użytkownika a wobec braków zasobów muszę rozumieć tę decyzyję. Zwłaszcza, że od grudnia 2017 roku dostępne są nowe Wikistats v2 (które wg informacji Erika nie zawierały przy uruchomieniu wszystkich analiz, ale mają możliwość rozwoju i łatwiejszego utrzymywania). Nowe narzędzie oparte jest o inny kod i uwspółcześniony interfejs zaprojektowany przez Aislinn Grigas.

Umarł król, niech żyje król?

AKTUALIZACJA: tydzień później, 13 lutego, o swoim odejściu z Fundacji poinformował przełożony Erika – dyrektor działu badań Fundacji (Research), Dario Taraborelli. Dario od marca rozpoczął pracę w organizacji filantropijnej CZI Science, ogłosił jednak pozostanie z Wikimediami przynajmniej w roli wolontariusza. Kierownictwo nad działem badań WMF przejęła Leila Zia.

Rada Powiernicza WMF znów w komplecie

Z innych wieści, 31 stycznia Fundacja ogłosiła nową członkinię Rady Powierniczej. Jest nią Lisa Lewin, partnerka zarządzająca w nowojorskiej firmie konsultingowej Ethical Ventures. Wcześniej pani Lewin zdobywała doświadczenie w doradztwie i edukacji m.in. w NPD, BCG (Boston Consulting Group), McGraw-Hill i Pearsonie.

Podobne strony

Rok 2018 w liczbach. Ranking najczęściej czytanych artykułów

Wikipedia

Polacy kochają swój kraj. I zgłębiają wiedzę na jego temat. Skąd o tym wiemy? Hasło POLSKA w Wikipedii zostało wyświetlone w 2018 roku ponad 2,3 miliona razy! Daje to nam….

Read more

Katherine Maher nową dyrektor zarządzającą Wikimedia Foundation

Światowe Wikimedia

Katherine Maher została nową dyrektor zarządzającą Wikimedia Foundation, organizacji pożytku publicznego wspierającej Wikipedię i jej projekty siostrzane. Wybór został ogłoszony 24 czerwca 2016 podczas międzynarodowej konferencji wikimedian w Esino Lario. ….

Read more

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt

Autorzy zdjęć