Bądź na bieżąco!

Zero waste culture

W styczniu obchodzimy Dzień Domeny Publicznej. W każdy pierwszy dzień nowego roku uwalniane są w Polsce prawa majątkowe do utworów, których autorzy zmarli 70 lat wcześniej. Oznacza to, że przybywają nam tysiące nowych zdjęć, obrazów, plików multimedialnych, książek. Co najważniejsze, dostęp do tych materiałów jest wolny i nieograniczony. Nie trzeba pytać nikogo o zgodę na ich wykorzystanie! Miliony takich plików znajdują się w zbiorach Wikimedia Commons.

Z tej okazji Centrum Cyfrowe w partnerstwie m.in. ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska zaprasza na Zero waste culture. Dzień domeny publicznej. Wydarzenie ma na celu przyjrzeć się temu, czym jest domena publiczna. Dlaczego warto wiedzieć o niej coś więcej i dlaczego warto ją wspierać i o niej rozmawiać.

Zaczniemy od warsztatów. Jednym z nich będzie prowadzony przez Zuzannę Sewerynę Dolegę „Kolaż publiczny”. W jego trakcie uczestnicy będą mogli rozmawiać, przetwarzać, ciąć i kleić, wykorzystywać i tworzyć. Artystka pokaże, jak na podstawie zbiorów udostępnionych przez instytucje kultury można wykonać ciekawe kompozycje. Warsztat zostanie oparty na wydrukach pochodzących ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Pozostałymi warsztatami do wyboru będą: przybliżająca remiksy tekstów „Uczta z Platonem” prowadzona przez kolegów z Wolnych Lektur, prawniczy warsztat „Prawo autorskie a domena publiczna” autorstwa koleżanek z FINA oraz tytularny „ZERO WASTE SPOŁED. Jak korzystać z domeny publicznej w edukacji” prowadzony przez koleżanki z Centrum Cyfrowego. Każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie!

Dalsza część wydarzenia to dyskusja z autorami o ich własnych praktykach twórczych oraz znaczeniu szeroko rozumianego dziedzictwa dla ich pracy. W rozmowie udział wezmą Misia Furtak (d. très.b), Kobas Laksa i Krzysztof Goliński z kolektywu PanGenerator. Na koniec będzie można zobaczyć przedstawienie Klubu Komediowego, który zaimprowizuje do materiałów z domeny publicznej.

Wydarzenie odbędzie się 25 stycznia w siedzibie Filmoteki Narodowej – Narodowego Instytutu Audiowizualnego (FINA) w Warszawie. Szczegóły znajdziecie TUTAJ. Zapraszamy!

[Materiał uzupełniony 24 i 25 stycznia, m.]

Podobne strony

Art+Feminism. Pokażmy siłę kobiet na Wikipedii.

Wikipedia Współpraca z instytucjami Wydarzenia Stowarzyszenia

Szacuje się, że udział kobiet w Wikipedii wynosi do 15%.  Brak kobiecej reprezentacji wśród osób edytujących Wikipedię doprowadził do powstawania znaczących luk w zawartości tego najpopularniejszego źródła wiedzy na świecie.….

Read more

Piątki z Wikipedią

Wikipedia Współpraca z instytucjami

Rezydencje województwa śląskiego, zabytki przemysłu i techniki czy rody przemysłowe Śląska. Te zagadnienia mogły zostać opracowane jeszcze lepiej, dzięki wspólnej pracy wikipedystów podczas Piątków z Wikipedią. Jesteś wikipedystką/wikipedystą, a może….

Read more

Po co nam domena publiczna?

Współpraca z instytucjami

Dlaczego powinniśmy rozmawiać o domenie publicznej? W szkołach, wśród znajomych, na uczelniach artystycznych? Dlaczego wciąż jesteśmy onieśmieleni setkami, tysiącami, setkami tysięcy zdjęć, które czekają na nas z miłym podpisem „public….

Read more

Autorzy zdjęć