Bądź na bieżąco!

Najlepsze zdjęcia Polski na wystawie w Macedonii

Najlepsze zdjęcia polskiej przyrody i zabytków na wystawie w Macedonii. To efekt współpracy dwóch stowarzyszeń – macedońskiego Shared Knowledge i Wikimedia Polska. Prezentowane fotografie to zwycięskie prace z konkursów Wiki Loves Monuments i Wiki Loves Earth.

Zdjęcia pochodzą z polskich edycji konkursów: Wiki Lubi Zabytki i Wiki Lubi Przyrodę. W ciągu 5 lat udało się pozyskać ponad 100 000 fotografii przedstawiających polskie dziedzictwo materialne i przyrodnicze. Od 2016 roku organizowany jest jeden konkurs pt. Wakacje z Wikipedią, jednak jego założenia i cele pozostają takie same. Wszystkie zdjęcia znajdują się w największym repozytorium wolnych plików jaką jest Wikimedia Commons. Można je bezpłatnie pobierać, wykorzystywać w celach promocyjnych, edukacyjnych, czy do ilustrowania wszystkich wersji językowych Wikipedii.

Autor: Македонец, CC BY-SA 4.0

Wystawa zbiegła się z rocznicą obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wernisaż, który odbył się 7 grudnia otworzyła wiceprzewodnicząca polskiej misji dyplomatycznej w Macedonii, Weronika Staniec-Porczyk. Wszystkie obrazy zostały wydrukowane wraz z kodami QR linkującymi do artykułów w Wikipedii, które wcześniej zostały opracowane przez wolontariuszy Shared Knowledge i członków macedońskiej społeczności Wikipedii. Wystawie towarzyszyły również takie wydarzenia jak edit-a-thon dla studentów języka polskiego na Wydziale Filologicznym w Skopje, a także warsztaty czy wykłady.

Autor: Македонец, CC BY-SA 4.0

Wystawa odbywała się od 7 do 14 grudnia w centrum kultury „Kočo Racin” w Skopje.

Podobne strony

Już są! Wyniki konkursu “Wiki Lubi Zabytki” 2022!

Aktualności

Zobacz zwycięzcę oraz nagrodzone prace w konkursie Wiki Lubi Zabytki 2022

Read more

Najlepsze ilustracje Wikimedia Commons roku 2019 wybrane

Światowe Wikimedia Wikimedia Commons

Konkurs na Grafikę Roku 2019 (Picture of the Year, POTY 2019) Wikimedia Commons rozstrzygnięty! Przedstawiamy wspaniałych laureatów.

Read more

Światowe nagrody Wiki Lubi Zabytki 2019 rozdane: wygrało zdjęcie z Polski!

Konkursy fotograficzne Projekty Wikimedia Światowe Wikimedia Wiki Lubi Zabytki Wikimedia Commons

W 2019 roku Stowarzyszenie, w ramach swojego głównego corocznego konkursu fotograficznego, powróciło do koncepcji Wiki Lubi Zabytki w jej czystej postaci. Konkurs znany pod nazwą Wiki Loves Monuments i od….

Read more

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt