Bądź na bieżąco!

Historie i tajemnice polskich uczelni

Chcesz poznać historię, ciekawostki i sekrety polskich uczelni oraz związanych z nimi osób? Jeśli odpowiedź brzmi TAK to świetnie! Bo właśnie z projektem nagrań o polskich uczelniach ruszył wikimedianin Borys Kozielski. To część większego projektu Podkasty dla Wikipedii. Pierwsze nagrania są już dostępne na stronie Wikiradia.

Cykl podkastów o polskich uczelniach zainaugurowała rozmowa z prof. Grzegorzem Łukomskim z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Opowiedział on o jego historii, architekturze budynku, podzielił się anegdotami. Przy okazji nagrano trzy odcinki o Florianie Znanieckim – polskim filozofie i socjologu oraz o Uniwersytecie Ziem Zachodnich.

Kolejna w planach jest Politechnika Gdańska. Będzie to odcinek poświęcony uczelnianej bibliotece i przechowywanych tam starodrukach. Dowiemy się więcej o kampusach i budynkach uczelni oraz skrywanych tam sekretach 😉 Być może również uda nam się posłuchać prof. Pawła Hordeckiego, jednego z najbardziej znanych specjalistów od fizyki kwantowej.

Autor: Lazowik, CC BY-SA 4.0

Wikipedię ilustrować mogą nie tylko zdjęcia, ale również obrazy dźwiękowe. Taką funkcję będą pełnić również podkasty dotyczące polskich uczelni.

„Pomyślałem, że w Wikipedii ilustracją może być również dźwięk. I to nie tylko np. przedmiotu o którym mówi hasło, ale np. rozmowa. Myślę, że to dobry pomysł, aby odpocząć od czytania, włączyć dźwięk, rozsiąść się wygodnie i posłuchać osoby, która fascynuje się tematem i pięknie o nim opowiada” – mówi pomysłodawca projektu, Borys Kozielski.

Podkasty można subskrybować , można ja również zupełnie za darmo wykorzystywać i ponownie publikować, co ma miejsce np. w radiach internetowych.

Zachęcamy do słuchania 🙂

https://player.whooshkaa.com/episode?id=303379&fbclid=IwAR38oZW0EjHW46sjoO1b4ZQa7NWgEOiY_tqu0eBib7ykvdV0hqvrHJkwtHA

https://player.whooshkaa.com/episode?id=304343&fbclid=IwAR1TRXONGVciL0cM06DDqRnjX4PKcvAng9_1-haSNdo9lZ1hkP9b3JKXdT4

Podobne strony

Większość CEE Spring 2020 za nami!

Projekty Stowarzyszenia Wikipedia

Wiosna jest porą roku, gdy szczególnie zachęcamy do pisania o regionie bardzo szeroko pojętej Europy środkowej i wschodniej. Serdeczne zachęty kierujemy także tym razem, zwłaszcza gdy pandemia zostawia nam podróże….

Read more

1 400 000 haseł po polsku!

Wikipedia

6 kwietnia polskojęzyczna Wikipedia osiągnęła swój kolejny ilościowy kamień milowy: hasłem nr 1 400 000 jest Frauenkappelen, gmina w Szwajcarii w dwujęzycznym kantonie Berno, której oczywiście bardzo gratulujemy zaszczytu! 😎….

Read more

Miesiąc Wyróżnionego Artykułu 2019 podsumowany

Projekty Stowarzyszenia Projekty Wikimedia Wikipedia

Koniec roku zachęca do podsumowań i przyjrzenia się naszym akcjom. Jedną z nich był przywołany przy okazji tegorocznych 18. urodzin polskojęzycznej Wikipedii Miesiąc Wyróżnionego Artykułu – inicjatywa społeczności Wikipedystów polegająca….

Read more

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt