Bądź na bieżąco!

Ethnology without borders – VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa we Wrocławiu

Antropolodzy, etnografowie i etnolodzy z Polski i państw grupy Wyszehradzkiej spotkają się już po raz siódmy na konferencji we Wrocławiu. VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Ethnology Without Borders”  odbędzie się w dniach 16-17 listopada.

Jakie tematy poruszone zostaną podczas konferencji?

Konferencja Ethnology without borders kontynuuje misję poprzednich edycji, których celem było rozwijanie relacji i kontaktów pomiędzy akademickimi jednostkami antropologicznymi krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz umożliwianie wymiany doświadczeń i opinii pomiędzy młodymi badaczami i badaczkami kultury. Część konferencji zostanie ukierunkowana w stronę nowych technologii, których rozwój nieprzerwanie zmienia wygląd przestrzeni społeczno-kulturowej. Temu zagadnieniu poświęcona jest część konferencji o profilu specjalistycznym skupiających się na kwestiach cyfrowości. Ma ona zachęcić do refleksji nad zmianami i procesami społecznymi związanymi z rozwojem technologii oraz rolą nauk społeczno-kulturowych w transformującej się rzeczywistości.

Autor: Badgercopter, CC BY-SA 4.0

Warsztaty w ramach konferencji

W trakcie trwania konferencji przewidziano kilkugodzinne warsztaty z edytowania Wikipedii, podczas których uczestnicy nauczą się tworzyć, edytować i uzupełniać hasła związane z antropologią kulturową, etnologią i etnografią. Warsztaty odbędą się przy współpracy ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska w ramach projektu #EtnoWiki. To właśnie dzięki zaangażowaniu wikipedystek i wikipedystów mogły powstać m.in. dwa duże projekty etnograficzne. Pierwszy z nich to Rok Obrzędowy z Wikipedią oparty na wspólnych badaniach terenowych pracowników Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, redaktorów, fotografów Wikipedii i wolontariuszy. Projekt wzbogacił zasoby Wikipedii o merytorycznie poprawne hasła na temat wybranych unikalnych zwyczajów i obrzędów ludowych z terenu Polski. Zdjęcia i filmy zostały natomiast załadowane do biblioteki multimediów jaką jest Wikimedia Commons i udostępnione na wolnych licencjach.

Siuda Baba, tradycja ludowa obchodzona w Poniedziałek Wielkanocny. Autor: Nova, CC BY-SA 3.0

Kolejnym projektem zrealizowanym w ramach #EtnoWiki jest Etnografia Karpat. Uczestnikom przedsięwzięcia udało się zebrać materiały źródłowe, zdjęcia i nagrania dokumentujące autentyczny folklor regionu i udostępnić je na wolnych licencjach.

Bukowina (Brzeżawa) 1938 rok, dzieci w przebraniach do szkolnego przedstawienia. Zdjęcie pochodzi z prywatnej kolekcji Jacka Proszyka, CC BY-SA 4.0

Warsztat odbędzie się 16 listopada o godz. 15.15 w budynku Instytutu Historii Sztuki przy ul. Szewskiej 36 we Wrocławiu (sala 208). Udział jest bezpłatny. Prosimy o zabranie własnych laptopów.

Organizatorzy i partnerzy

Organizatorami konferencji są Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UWr, Stowarzyszenie Etnologia Wrocławska.

Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska

Ze względu na międzynarodowy charakter wydarzenia oficjalnym językiem konferencji jest angielski.

Plan konferencji można zobaczyć TUTAJ.

Podobne strony

Ostatni dzwonek by wskazać cel swojego 1% podatku

Stowarzyszenie

Drodzy Czytelnicy, Sympatycy i Wolontariusze Wikipedii i Wikimediów! W zeszłym roku Wikipedia ukończyła 18 lat. Jej wolontariusze, od 2001 roku zbierający sumę ludzkiej wiedzy, uczynili ją największym źródłem faktów w….

Read more

Kultura ludowa w pigułce

Współpraca z instytucjami

Kolejna współpraca z instytucją kultury, dzięki której zasoby Wikipedii wzbogacą się o archiwalne fotografie, ilustracje, mapy itp.

Read more

Do naszych Darczyńców

Stowarzyszenie

Kończy się kwiecień, a z nim okres składania zeznań PIT i wyboru przeznaczenia swojego 1% podatku. Środki z systemu OPP są podstawą działania naszego zrzeszenia i w imieniu całego Stowarzyszenia….

Read more

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt

Autorzy zdjęć

Wikimedia_Polska_logo