Bądź na bieżąco!

Czy twoja firma może mieć stronę na Wikipedii?

Prowadzisz biznes. Chcesz mieć pewność, że ludzie szukając informacji o twojej firmie znajdą tylko te potwierdzone. Chcąc zbudować wiarygodność przedsiębiorstwa postanawiasz stworzyć stronę na Wikipedii. To w końcu jedna z najczęściej odwiedzanych i czytanych stron internetowych w Polsce. Artykuł o twojej firmie został jednak usunięty. Zastanawiasz się dlaczego?

Jeśli zamierzasz właściwie korzystać z Wikipedii najpierw musisz zrozumieć jak ona działa.

Wikipedia nie jest katalogiem biznesowym. Pewnie zastanawiasz się, czy twoja firma nie ma dość wystarczających kompetencji i nie jest na tyle znana aby zostać opisana w internetowej encyklopedii?

Jeśli informacja o twoim przedsiębiorstwie nie pojawiła się w prestiżowym  magazynie lub na znaczącym portalu internetowym, to również ta informacja nie będzie wystarczająco ważna, aby opisać ją w Wikipedii. Podstawowymi kryteriami rozpoznawalności jest to, że „temat osiągnął znaczny zasięg w wiarygodnych źródłach, które są niezależne od tematu”.

Czytelnicy muszą mieć możliwość potwierdzenia danej informacji. Artykuły Wikipedii powinny więc być weryfikowalne, co oznacza, że informacje wprowadzane do Wikipedii muszą mieć wskazane wiarygodne źródła, z których pochodzą. Takie kryteria spełnia m.in. literatura fachowa, uznane czasopisma czy renomowane portale internetowe.

Linki do witryny firmy, cytaty w artykułach na inny temat lub odniesienia do opublikowanych samodzielnie źródeł takich jak blogi lub posty w mediach społecznościowych, nie będą spełniały tego standardu. Nie można również nikomu zapłacić za stworzenie takiej strony na Wikipedii.

Są jednak rzeczy, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo, że ktoś utworzy stronę z informacjami o twojej firmie w przyszłości. To np. udostępnienie zdjęć przedsiębiorstwa lub jego produktów na licencji Creative Commons. To oznacza, że mogą służyć one do ilustrowania Wikipedii, ponieważ cała zawartość internetowej encyklopedii opiera się na wolnych licencjach.

CC BY-SA

Tekst oparty na informacjach ze strony blog.wikimedia.org.uk autorstwa Johna Lubbocka.

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt

Autorzy zdjęć