Bądź na bieżąco!

Wikimedia CEE Meeting 2018. Podsumowanie

Przedstawiciele Stowarzyszenia Wikimedia Polska wzięli udział w dorocznej konferencji wikimedian z regionu Europy środkowej i wschodniej. W tym roku spotkaliśmy się we Lwowie na Ukrainie w dniach 13-15 października.

Głównym celem spotkania było promowanie, wspieranie i rozwijanie współpracy transgranicznej między różnymi organizacjami krajowymi Wikimedia, organizacjami tematycznymi, grupami użytkowników, projektami i innymi społecznościami w tym regionie. Gromadzenie ludzi z tego samego regionu i angażowanie ich w rzeczywiste dyskusje, warsztaty i wydarzenia społeczne wzmacnia i rozwija ich zdolności, zaangażowanie, buduje ugruntowaną regionalną sieć lokalnych oddziałów Wikimedia i partnerów zewnętrznych, z szerszym zaangażowaniem publicznym.

Wśród zgromadzonych wikimedian nie zabrakło również polskich przedstawicieli. Do konferencyjnego programu stypendialnego zarząd wskazał Włodzimierza Lewoniewskiego i Tomasza Bladyńca.

Włodzimierz Lewoniewski prowadzi badania dotyczące jakości informacji w różnych wersjach językowych Wikipedii. Jednym z głównych celów tych badań jest opracowanie metod do automatycznego wzbogacania mniej rozwiniętych wersji językowych Wikipedii na podstawie analizy jakości informacji.

Natomiast Tomasz Bladyniec specjalizuje się  w tematyce Europy Wschodniej, szczególnie Białorusi i Ukrainy – zarówno w działalności w ramach Wikimediów, jak i w pracy społeczno-politycznej poza nimi. Wielokrotnie pracował z wikimedianami z tych krajów. Podczas konferencji we Lwowie poruszył temat jak społeczności wikimedian powinny postępować w obliczu narastającej fali autorytaryzmu.

W konferencji wzięli udział również członkowie Zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska – Michał Buczyński, Piotr Gackowski, Paweł Marynowski i Wojciech Pędzich oraz pracownica Natalia Szafran-Kozakowska. W czasie trzech dni również członkowie Zarządu przedstawili swoje propozycje programowe: Michał przy pomocy Natalii poprowadził warsztat poświęcony corocznemu konkursowi regionalnemu CEE Spring i podsumowaniu jego czwartej edycji, zaś Piotr przedstawił zgromadzonej publiczności polskie projekty siostrzane, związane z nimi inicjatywy oraz wyzwania. Dodatkowo Wojciech i ponownie Michał, w zastępstwie nieobecnego prof. dr. hab. Dariusza Jemielniaka, zaprezentowali punkty poświęcone Wikipedii i poświęconym jej badaniom, a także strategii i organizacjom opartym na misji.

Autor: Pinky sl, CC BY-SA 4.0

Pomysł realizowania CEE powstał podczas nieformalnego spotkania w 2011 r. na Wikimanii w Hajfie. Poprzednie edycje spotkań odbyły się: w 2012 w Belgradzie w Serbii, w 2013 w Modrej na Słowacji, w 2014 w Kijowie na Ukrainie, w 2015 w Voore w Estonii, w 2016 w Dilijan w Armenii i w 2017 w Warszawie w Polsce.

autor: VikaIvankiv (WMUA), CC BY-SA 4.0

 

Podobne strony

Większość CEE Spring 2020 za nami!

Projekty Stowarzyszenia Wikipedia

Wiosna jest porą roku, gdy szczególnie zachęcamy do pisania o regionie bardzo szeroko pojętej Europy środkowej i wschodniej. Serdeczne zachęty kierujemy także tym razem, zwłaszcza gdy pandemia zostawia nam podróże….

Read more

Mamy wiosnę! Międzynarodowy konkurs CEE Spring 2020 rozpoczęty

Projekty Stowarzyszenia Światowe Wikimedia Wikipedia

Pierwszy dzień wiosny przywitał nas względnym chłodem, a pandemia COVID-19 skłania nas do pozostania w domach. W trosce o nasze wspólne zdrowie i naszą wspólną ulubioną encyklopedię zachęcamy do spędzenia….

Read more