
5 sierpnia polskojęzyczna Wikipedia wzbogaciła się o swój 800. artykuł na medal! Wyróżnionym hasłem jest biografia brytyjskiego reżysera Alfreda Hitchcocka. Wszystkim autorom i recenzentom gratulujemy!
Kategoria artykułu „medalowego” jest najwyższym wyróżnieniem pojedynczego hasła na polskojęzycznej Wikipedii, odpowiadającym w przybliżeniu Featured Articles wersji anglojęzycznej. Wyróżnione tak artykuły muszą spełniać szereg kryteriów, w tym trzy podstawowe:
Treści: wyczerpująco opisywać temat.
Ilustracji: wyczerpująco ilustrować temat.
Źródeł: wyczerpujących właściwy dla tematu.
Warto wiedzieć, że kryteria te z biegiem lat i rozwojem Wikipedii ulegały zaostrzeniu i wyróżnione hasła niespełniające nowych standardów mogą stracić wyróżnienie!
W trosce o PT czytelników oraz jakość polskojęzyczni Wikipedyści od prawie dziesięciu lat próbują systemowo rozwijać takie artykuły w ramach warsztatu o wdzięcznej nazwie PANDA. Niestety, nie zawsze z powodzeniem i wówczas hasło traci swój „medal”.
Co ciekawe, taka degradacja spotkała także hasło… Alfred Hitchcock! Swoje pierwsze wyróżnienie „medalowe” biografia ta otrzymała już 27 kwietnia 2004 roku by niestety stracić je już 27 miesięcy później. Jak widać, hasło na ponowne wyróżnienie potrzebowało prawie dwanaście lat (i ponad 400 edycji)!
Czy trzeba przypominać, że im więcej autorów, tym krócej będziemy czekać także na wyróżnione hasła? Czytelnicy, do klawiatur!

Stan wyróżnień
Dzisiaj polskojęzyczna edycja Wikipedii posiada 800 artykułów na medal, 2541 tzw. Dobrych Artykułów oraz 212 list na medal. 3553 tak wyróżnionych artykułów stanowi 0,2746% wszystkich haseł. 639 ilustracji otrzymało medal polskojęzycznej Wikipedii. Ponadto, 23 903 haseł zostało umieszczonych w rubryce „Czy wiesz…” prezentowanej na stronie głównej polskojęzycznej Wikipedii. Także na stronie głównej można też podziwiać wstępy do przykładowego medalowego i dobrego artykułu oraz wyróżnione grafiki.
Wszystkie wspomniane wyróżnienia przyznaje społeczność redaktorów Wolnej Encyklopedii w wyniku dyskusji z elementem głosowania. Obecnie zgłoszenia są ręczne i choćby z tego powodu wśród artykułów kryje się wiele godnych kandydatów do wyróżnień. Propozycje nowych i odbieranych medali można zobaczyć i zgłaszać tutaj.
Uznane artykuły „medalowe” można podziwiać: pojedynczo na stronie głównej, a ich pełen aktualny spis na odpowiedniej stronie. Obecnie najwięcej tak wyróżnionych haseł mieści się w kategoriach biografie (132) oraz nauki humanistyczne (117).
Życzymy miłej lektury!