Bądź na bieżąco!

Już 800 artykułów na medal polskojęzycznej Wikipedii!

Wyróżnienie – symboliczny „medal” dla artykułu na polskojęzycznej Wikipedii. Autor: Orem, CC-BY-SA 3.0.

5 sierpnia polskojęzyczna Wikipedia wzbogaciła się o swój 800. artykuł na medal! Wyróżnionym hasłem jest biografia brytyjskiego reżysera Alfreda Hitchcocka. Wszystkim autorom i recenzentom gratulujemy!

Kategoria artykułu „medalowego” jest najwyższym wyróżnieniem pojedynczego hasła na polskojęzycznej Wikipedii, odpowiadającym w przybliżeniu Featured Articles wersji anglojęzycznej. Wyróżnione tak artykuły muszą spełniać szereg kryteriów, w tym trzy podstawowe:

Treści: wyczerpująco opisywać temat.
Ilustracji: wyczerpująco ilustrować temat.
Źródeł: wyczerpujących właściwy dla tematu.

Warto wiedzieć, że kryteria te z biegiem lat i rozwojem Wikipedii ulegały zaostrzeniu i wyróżnione hasła niespełniające nowych standardów mogą stracić wyróżnienie!
W trosce o PT czytelników oraz jakość polskojęzyczni Wikipedyści od prawie dziesięciu lat próbują systemowo rozwijać takie artykuły w ramach warsztatu o wdzięcznej nazwie PANDA. Niestety, nie zawsze z powodzeniem i wówczas hasło traci swój „medal”.

Co ciekawe, taka degradacja spotkała także hasło… Alfred Hitchcock! Swoje pierwsze wyróżnienie „medalowe” biografia ta otrzymała już 27 kwietnia 2004 roku by niestety stracić je już 27 miesięcy później. Jak widać, hasło na ponowne wyróżnienie potrzebowało prawie dwanaście lat (i ponad 400 edycji)!

Czy trzeba przypominać, że im więcej autorów, tym krócej będziemy czekać także na wyróżnione hasła? Czytelnicy, do klawiatur!

Najnowszy „medalista”, sir Alfred Joseph Hitchcock, KBE.

Stan wyróżnień

Dzisiaj polskojęzyczna edycja Wikipedii posiada 800 artykułów na medal, 2541 tzw. Dobrych Artykułów oraz 212 list na medal. 3553 tak wyróżnionych artykułów stanowi 0,2746% wszystkich haseł. 639 ilustracji otrzymało medal polskojęzycznej Wikipedii. Ponadto, 23 903 haseł zostało umieszczonych w rubryce „Czy wiesz…” prezentowanej na stronie głównej polskojęzycznej Wikipedii. Także na stronie głównej można też podziwiać wstępy do przykładowego medalowego i dobrego artykułu oraz wyróżnione grafiki.

Wszystkie wspomniane wyróżnienia przyznaje społeczność redaktorów Wolnej Encyklopedii w wyniku dyskusji z elementem głosowania. Obecnie zgłoszenia są ręczne i choćby z tego powodu wśród artykułów kryje się wiele godnych kandydatów do wyróżnień. Propozycje nowych i odbieranych medali można zobaczyć i zgłaszać tutaj.

Uznane artykuły „medalowe” można podziwiać: pojedynczo na stronie głównej, a ich pełen aktualny spis na odpowiedniej stronie. Obecnie najwięcej tak wyróżnionych haseł mieści się w kategoriach biografie (132) oraz nauki humanistyczne (117).

Życzymy miłej lektury!

 

 

 

 

 

Podobne strony

Większość CEE Spring 2020 za nami!

Projekty Stowarzyszenia Wikipedia

Wiosna jest porą roku, gdy szczególnie zachęcamy do pisania o regionie bardzo szeroko pojętej Europy środkowej i wschodniej. Serdeczne zachęty kierujemy także tym razem, zwłaszcza gdy pandemia zostawia nam podróże….

Read more

1 400 000 haseł po polsku!

Wikipedia

6 kwietnia polskojęzyczna Wikipedia osiągnęła swój kolejny ilościowy kamień milowy: hasłem nr 1 400 000 jest Frauenkappelen, gmina w Szwajcarii w dwujęzycznym kantonie Berno, której oczywiście bardzo gratulujemy zaszczytu! 😎….

Read more

Miesiąc Wyróżnionego Artykułu 2019 podsumowany

Projekty Stowarzyszenia Projekty Wikimedia Wikipedia

Koniec roku zachęca do podsumowań i przyjrzenia się naszym akcjom. Jedną z nich był przywołany przy okazji tegorocznych 18. urodzin polskojęzycznej Wikipedii Miesiąc Wyróżnionego Artykułu – inicjatywa społeczności Wikipedystów polegająca….

Read more

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt