Bądź na bieżąco!

Współpraca z Goethe-Institut – „Dzielenie się dziedzictwem: tam gdzie przeszłość spotyka się z przyszłością”

Kolejna współpraca Stowarzyszenia Wikimedia Polska z instytucją kultury.

Tym razem wspólnie z warszawskim Goethe-Institut wirtualna encyklopedia w języku polskim, angielskim i niemieckim uzupełniona zostanie o hasła na temat obiektów, miejsc i zagadnień, które ilustrują wspólne europejskie dziedzictwo kultury.

Celem projektu jest prezentacja informacji i historii o wspólnych europejskich korzeniach, a także o tym jak wiele europejskich elementów można znaleźć w dziedzictwie kulturowym takich krajów jak Estonia, Portugalia i Serbia. Hasłem przewodnim projektu jest „Dzielenie się dziedzictwem: tam gdzie przeszłość spotyka się z przyszłością”.

To także zwiększenie świadomości o naszym bogatym europejskim dziedzictwie oraz inspiracja do zachowania i pielęgnowania tych wartości.

Warto odkrywać wspólnie korzenie, zobaczyć otoczenie zupełnie nowym spojrzeniem i opowiedzieć sobie nawzajem nasze historie !

Propozycje haseł i artykułów do uzupełnia w ramach projektu.

W ramach współpracy Goethe-Institute oraz Stowarzyszenie Wikimedia Polska  planują zorganizować „Edit-a-thons” – jednodniowe lub dwudniowe spotkania, podczas których uczestnicy będą mogli edytować artykuły w Wikipedii i poszukiwać źródeł informacji dotyczących dziedzictwa kulturowego Europy. Spotkania będą odbywać się w wielu europejskich miastach takich jak m.in. Ateny, Belgrad, Paryż, Bruksela, Lyon, Mediolan, Praga, Sofia oraz Warszawa. Potrzebna do tego literatura naukowa zostanie udostępniona przez bibliotekę Goethe-Institut.

Wydarzenie główne – maraton edytowania haseł Wikipedii pod hasłem Erbstuecke odbędzie się w listopadzie 2018!

Goethe-Institut w Warszawie to oddział działającego na całym świecie Goethe-Institut – instytutu kultury Republiki Federalnej Niemiec. Polska placówka została utworzona w 1990 roku. Jej zadaniem jest promocja języka niemieckiego, a także wspieranie międzynarodowej współpracy kulturalnej.

Współpraca w ramach projektów GLAM z Goethe-Institut została początkowo nawiązana za pośrednictwem Wikimedia Deutschland, która wraz z niemiecką placówką Goethe-Institut oraz Niemieckim Komitetem Dziedzictwa Kulturowego (Deutsches Nationalkomitee für Denkmalschutz, DNK) realizuje projekt „Erbstuecke„. Działania te zostały podjęte w ramach Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 (European Year of Cultural Heritage 2018).

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt

Autorzy zdjęć