Bądź na bieżąco!

Przedstawiciele polskojęzycznej Wikipedii na konferencji Wikimania w Kapsztadzie

W dniach od 18 do 22 lipca w Kapsztadzie odbyła się konferencja „Wikimania”, która zgromadziła ponad 700 uczestników z niemal 80 krajów. Wśród nich byli również przedstawiciele polskojęzycznej Wikipedii i Stowarzyszenia Wikimedia Polska – Michał Buczyński, Tomasz Bladyniec, Marek Stelmasik oraz Paweł Marynowski.

Wolontariusze  Wikipedii i wolni przywódcy wiedzy zjechali do Kapsztadu, aby wziąć udział w czternastej edycji konferencji Wikimania, która po raz pierwszy odbywała się w Afryce Subsaharyjskiej.

Zgromadzeni uczestnicy omawiali m.in. sposoby poprawy różnorodności wiedzy reprezentowanej na stronach Wikipedii i Wikimedia oraz dzielili się pomysłami na temat przyszłości funkcjonowania wirtualnej encyklopedii.

W tym roku szczególny akcent położono na wyrównywanie różnic między bogatymi i biednymi częściami świata w ich reprezentacji w projektach Wikimedia, ze szczególnym uwzględnieniem Afryki – mówi Tomasz Bladyniec, jeden z uczestników konferencji.

Jak dodaje, Wikimania jak zawsze była okazją do spotkania wikimedian z całego świata, rozmów  o wspólnej pasji i wymiany doświadczeń.

Osobiście jednak miałem okazję przede wszystkim nauczyć się kilku szczególnie ciekawych i przydatnych dla mnie rzeczy. Jedną z nich jest umiejętność wydobywania informacji z dużych ilości danych z Wikidanych przy użyciu funkcji „query”. Zdawałem sobie sprawę z jej istnienia już wcześniej, ale dopiero przejrzysta prezentacja Asafa Bartova metodą „krok po kroku” pozwoliła mi lepiej zrozumieć ten mechanizm. Drugą, nie mniej przydatną lekcją była dla mnie prezentacja na temat pobierania danych z Wikidanych do infoboksów. Do tej pory częściowo potrafiłem już to robić, ale miałem pewne problemy w takich elementach jak daty czy ilości z jednostkami. Dzięki prezentacji na Wikimanii rozwiązałem te problemy. Ponadto, sam również przedstawiłem kilkuminutową prezentację pod tytułem: „Jak zachęcić młodzież do edytowania Wikipedii?” – mówi Tomasz Bladyniec.

Podczas tegorocznej Wikimanii uczestnicy brali udział w sesjach związanych z rozwojem projektów Wikimedia w Afryce, globalną współpracą mającą na celu wspieranie rozwoju wolnej wiedzy  czy możliwości współpracy z galeriami, bibliotekami, archiwami i muzeami (GLAM).

Wikimania, Zdjecie: Tomasz Bladyniec, CC-BY-SA 4.0
Wikimania, Zdjecie: Tomasz Bladyniec, CC-BY-SA 4.0

Była to również okazja do dyskusji na temat przyszłości projektów w ramach procesu strategicznego „Wikimedia 2030”.

Kluczowymi uczestnikami byli dyrektor wykonawczy Fundacji Wikimedia Katherine Maher, założyciel Wikipedii Jimmy Wales, a także wybitni liderzy z Afryki i świata. Wikimania zaoferowała również uczestnikom konferencji czas na poznanie wyjątkowej kultury Kapsztadu i udział w obchodach 100. urodzin Nelsona Mandeli.

 

Wpis na podstawie informacji udostępnionych na stronie: https://blog.wikimedia.org/

Podobne strony

Wikidane dla fanów Gry o Tron

Wikidane

Mamy tu fanów Gry o Tron? W serialu zginęło już  tylu bohaterów, że można się pogubić 😉 Z pomocą przychodzą jednak …Wikidane. Sprawdźcie jak łatwo i szybko można sprawdzić kto….

Read more

Katherine Maher nową dyrektor zarządzającą Wikimedia Foundation

Światowe Wikimedia

Katherine Maher została nową dyrektor zarządzającą Wikimedia Foundation, organizacji pożytku publicznego wspierającej Wikipedię i jej projekty siostrzane. Wybór został ogłoszony 24 czerwca 2016 podczas międzynarodowej konferencji wikimedian w Esino Lario. ….

Read more

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt

Autorzy zdjęć