Bądź na bieżąco!

Wyróżnienie Sybilla 2017 dla 'Dzielimy się Łodzią’, projektu Muzeum Miasta Łodzi i Stowarzyszenia Wikimedia Polska

Wspólny projekt Stowarzyszenia Wikimedia Polska oraz Muzeum Miasta Łodzi pt. „Digitalizacja i upowszechnienie fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi #dzielimy się Łodzią” otrzymał 21 maja wyróżnienie w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2017 w kategorii: digitalizacja i nowe technologie.

To już drugie tego typu wyróżnienie dla współpracy Wikipedii z instytucjami kultury. Rok temu otrzymało je Muzeum Narodowe za projekt „Faras w Wikipedii” zrealizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska.

Dzięki współpracy z Muzeum Miasta Łodzi (o której pisaliśmy wcześniej na tym blogu) Wikipedia wzbogaciła się o artykuły i materiały mutlimedialne związane z architekturą i mieszkańcami dawnej Łodzi, a także z samym Muzeum. Wszystkie udostępnione fotografie – blisko 900 plików cyfrowych – pochodzą z kolekcji instytucji i są dostępne bezpłatnie dla użytkowników Internetu na całym świecie.  Wśród nich znajdziemy zdjęcia historyczne, fotografie portretowe, studyjne i karty pocztowe z końca XIX i początków XX wieku. Ich autorami są często najwybitniejsi łódzcy fotografowie epoki, m.in. Ignacy Płażewski, Eliasz Stumann czy Bronisław Wilkoszewski.

Pracownice łódzkiech zakładów włókienniczych, lata 60., fot. Ignacy Płażewski, Muzeum Miasta Łodzi. Zdjęcie ilustruje m.in. artykuły „Łódź” oraz „Textile industry”

Pliki z kolekcji MMŁ ilustrują już 15 wersji językowych Wikipedii i zostały umieszczone w ponad 130 hasłach, wyświetlanych przez użytkowników Internetu ponad 200 tysięcy razy w miesiącu.

Zdjęcia można dalej wykorzystać do ilustrowania Wikipedii, ale również pobierać i używać w pełni zgodnie z prawem i bezpłatnie w dowolnym celu – na przykład w broszurach, skryptach i publikacjach akademickich, w prasie, w Internecie, pracach plastycznych czy kolażach. Udostępnione w Commons fotografie zostały kilkakrotnie opublikowane na lokalnych stronach internetowych codziennych gazet; były szeroko omawiane i udostępniane w mediach społecznościowych jako dokumenty przedstawiające miasto i Łodzian w ubiegłych dekadach.

W ramach projektu dla dorosłych przeprowadzono krótkie wykłady o wykorzystywaniu wolnych licencji i obiektów z Wikimedia Commons, a dla dzieci i młodzieży – warsztaty remiksowania udostępnionych fotografii, tworzenia kolaży i sitodruków na ich podstawie.

Prace plastyczne z wykorzystaniem fotografii dawnej Łodzi udostępnionych w Wikimedia Commons

Z Muzeum Miasta Łodzi współpracowała Maria Drozdek, wikipedystka rezydentka, która koordynowała grupę wolontariuszy  koordynowała grupę wolontariuszy – dzięki temu uzupełniono w Wikipedii szereg artykułów związanych z zabytkami Łodzi, a jeszcze więcej istniejących już haseł zilustrowano zdjęciami z kolekcji Muzeum. Ilustracje z kolekcji muzeum wykorzystano w hasłach takich jak Biała Fabryka Geyera, Park Helenów, Kamienica pod Gutenbergiem, Kościół św. Teresy w Łodzi, a także m.in. w hasłach: trzepak, Ikarus 620, Ruch (przedsiębiorstwo) i wielu innych.

Projekt jest odpowiedzią na potrzebę digitalizacji, popularyzacji i udostępniania zbiorów muzealnych szerokiemu gronu odbiorców.

Warto dodać, że materiały multimedialne pozyskiwane przez Stowarzyszenie Wikimedia od polskich  instytucji kultury są w Wikipedii wyświetlane nawet 17 000 000 razy każdego miesiąca. W 2018 roku Wikipedię ma wzbogacić ponad 10 000 takich plików.

Podobne strony

Ostatni dzwonek by wskazać cel swojego 1% podatku

Stowarzyszenie

Drodzy Czytelnicy, Sympatycy i Wolontariusze Wikipedii i Wikimediów! W zeszłym roku Wikipedia ukończyła 18 lat. Jej wolontariusze, od 2001 roku zbierający sumę ludzkiej wiedzy, uczynili ją największym źródłem faktów w….

Read more

Kultura ludowa w pigułce

Współpraca z instytucjami

Kolejna współpraca z instytucją kultury, dzięki której zasoby Wikipedii wzbogacą się o archiwalne fotografie, ilustracje, mapy itp.

Read more

Do naszych Darczyńców

Stowarzyszenie

Kończy się kwiecień, a z nim okres składania zeznań PIT i wyboru przeznaczenia swojego 1% podatku. Środki z systemu OPP są podstawą działania naszego zrzeszenia i w imieniu całego Stowarzyszenia….

Read more

Autorzy zdjęć

Wikimedia_Polska_logo