Bądź na bieżąco!

5 powodów, dla których warto przekazać 1% podatków na rozwój polskiej Wikipedii

Co roku zachęcamy Was do przekazania 1% podatku na wsparcie rozwoju polskiej Wikipedii i jej projektów siostrzanych.  Ale co tak naprawdę znaczy „wsparcie rozwoju”? Jak dokładnie zyskuje na tym Wikipedia? I czy w morzu organizacji pożytku publicznego, nasza jest faktycznie tą wartą wspierania? Spróbujemy Was przekonać za pomocą 5 argumentów. A jeśli chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej zajrzyjcie na stronę, na której piszemy więcej o naszych działaniach. 

  • Marzy nam się, żeby Wikipedia była miejscem, z którego można wyruszyć na podróż po najważniejszych muzeach i oglądać ich najciekawsze obiekty. Chcemy, aby Wikipedia umożliwiała swoim czytelnikom wygodne i darmowe sięganie do zasobów archiwalnych i bibliotecznych. Dlatego wykorzystujemy środki z 1% podatków do prowadzenia projektu GLAM,  poświęconego współpracy z instytucjami kultury. W ramach tego projektu tylko w 2016 roku pozyskaliśmy dla Wikipedii ponad 6000 plików multimedialnych dokumentujących ważne obiekty muzealne, dzieła sztuki, badania etnograficzne i archeologiczne oraz materiały archiwalne. Już korzystają z nich miliony czytelników Wikipedii.
  • Aby hasła mogły powstawać potrzebny jest dostęp do źródeł. Twórcy Wikipedii to wolontariusze, ich praca pochodzi z pasji i chęci dzielenia się wiedzą. Ale czasem sama pasja nie wystarcza do tworzenia haseł – potrzebne są też materiały źródłowe, książki i słowniki, dostępy do baz danych. W ramach polskiego programu wiki-grantów oferujemy wikipedystom środki na to wszystko. Dzięki temu w 2016 Wikipedia zyskała ponad 1000 nowych haseł i 7000 cennych ilustracji.
  • Wikipedia potrzebuje nowych wolontariuszy. Będziemy to powtarzać do znudzenia – napływ nowych edytorów jest Wikipedii niezbędny, żeby mogła nie tylko się rozwijać, ale w ogóle istnieć. Dlatego za środki pozyskane od naszych darczyńców organizujemy szkolenia dla osób, które chciałyby się nauczyć edytowania Wikipedii. Jesteśmy w szkołach, na uczelniach, w bibliotekach. Szkolimy uczniów, studentów, bibliotekarzy, nauczycieli i  pracowników naukowych. Organizujemy otwarte spotkania edycyjne. Dzięki temu coraz więcej osób wie, jak powstaje Wikipedia i jak można się włączyć w jej tworzenie.
  • Dzięki Wikipedii dokumentujemy ważne zjawiska, zwyczaje, miejsca i tradycje. Dzięki pomocy naszych darczyńców stworzyliśmy słownik i nagrania zagrożonego języka wilamowickiego. Wspólnie z etnografami z Państwowego Muzeum Etnograficznego udokumentowaliśmy polskie lokalne zwyczaje ludowe, a także sztukę, ubiór i rzemiosło Karpat. W ramach naszych konkursów fotograficznych zgromadziliśmy ponad 160 tysięcy zdjęć dokumentujących polskie dziedzictwo przyrodnicze i polskie zabytki. Wszystkie pozyskane materiały są dostępne dla każdego za darmo w zasobach multimedialnych Wikipedii.
  • Wszystkie nasze wydatki są jawne. Każda złotówka przekazana Stowarzyszeniu Wikimedia Polska w ramach 1% podatków czy darowizn wykorzystywana jest w sposób transparentny. Na naszej stronie możecie przeczytać wszystkie nasze sprawozdania finansowe, dowiedzieć się jakie projekty prowadzimy. Z własnej inicjatywy przeprowadzamy regularny audyt finansowy, a spotkania naszego zarządu, na których podejmuje on decyzje i głosuje uchwały, są jawne i otwarte dla wszystkich.

Jeśli udało nam się Was przekonać, to zapraszamy do wspierania nas 1% podatku (KRS 0000244732) Możecie też przekazać dowolnej wysokości donację na Stowarzyszenie. Każda wpłata, nawet niewielka, jest dla nas ważna. Za każdą dziękujemy!

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt

Autorzy zdjęć