Bądź na bieżąco!

Wikipedia ma już 16 lat. Zobaczcie jak świętowaliśmy jej urodziny

15 stycznia 2001 roku powstała anglojęzyczna Wikipedia, pierwsza z prawie 300 wersji językowych serwisu.  Na pamiątkę tego wydarzenia co roku wolontariusze i sympatycy największej na świecie encyklopedii internetowej obchodzą Dzień Wikipedii. W Polsce dzień ten zazwyczaj stanowi okazję do spotkania lokalnych społeczności wikipedystów, do wspólnej pracy i rozmów. W tym roku spotkania takie odbyły się w Poznaniu i Katowicach. 

Katowice

Wikipedysci z Katowic postanowili świętować Dzień Wikipedii wspólnym edytowaniem. Wraz z Medialab Katowice zorganizowaliśmy spotkanie poświęcone tworzeniu haseł o architekturze. Mogli w nim wziąć udział zarówno doświadczeni wikipedyści, którzy niejeden Artykuł na Medal już napisali, jak i nowicjusze, chcący postawić pierwsze wiki-kroki pod okiem doświadczonych edytorów.

Uczestnicy Dnia Wikipedii w Katowicach (fot. Krzysztof Szewczyk, Medialab Katowice, CC-BY-SA 4.0)

Organizatorzy spotkania zapewniali źródła, potrzebne do pisania haseł. I użytkownicy wykorzystali je znakomicie – dzięki ich pracy Wikipedia wzbogaciła się o 5 nowych artykułów dotyczących kamienic przy ulicy Kościuszki w Katowicach. Galerię zdjęć ze spotkania możecie zobaczyć w Wikimedia Commons.

Poznań

Pomysł na spotkanie poznańskie był prosty – spotkać się przy kawie i słodkiej przekąsce, porozmawiać, podzielić się wikipediowymi marzeniami, planami, pomysłami. Poznańska społeczność organizuje takie spotkania od lat. Dały one początek wielu wspólnym wikipediowym współpracom, jak też i kilku prywatnym przyjaźniom. W tym roku w spotkaniu uczestniczyło 16 osób, wśród których znajdowali się i wieloletni edytorzy, jak i czytelnicy, którzy, choć sami nie edytują, lubią Wikipedię i chcieli złożyć jej urodzinowe życzenia.

I choć Dzień Wikipedii za nami, to nie jest jeszcze zbyt późno na zrobienie jej prezentu. Żeby podarować jej to, co lubi najbardziej, wystarczy nacisnąć przycisk „edytuj” i podzielić się z nią swoją wiedzą. Jeśli nie wiecie, jak to zrobić, to skorzystajcie z przyjaznego samouczka dla początkujących. 

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt

Autorzy zdjęć