Bądź na bieżąco!

Wikimedia CEE Meeting 2016

Wikipedyści z regionu Środkowej i Wschodniej Europy spotkali się w Dilidżanie w Armenii podczas corocznej konferencji CEE Meeting. Od 27 do 29 sierpnia dyskutowali, wymieniali się doświadczeniami i planowali nowe projekty. Wśród uczestników spotkania była także sześcioosobowa delegacja Stowarzyszenia Wikimedia Polska. 

Współpraca w ramach społeczności wikipedystów z Europy Środkowej i Wschodniej (CEE) jest ważną częścią działalności naszego stowarzyszenia. Społeczność wikipedystów z tego regionu konsekwentnie od kilku lat organizuje coraz więcej wspólnych projektów i inicjatyw, stając się jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się grup w całym świecie Wikimedia. Przyczyniają się do tego organizowane od pięciu lat konferencje CEE Meeting, podczas których wikimedianie z Europy Środkowej i Wschodniej uczą się od siebie nawzajem. Spotkania Wikimedia CEE stały się kuźnią nowych pomysłów, platformą wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów, które umożliwiają realizację międzynarodowych projektów (jak np. największy na świecie konkurs pisania haseł na Wikipedii CEE Spring). 

Tegoroczna konferencja zorganizowana została w budynku międzynarodowej szkoły UWC Dilijan, w której uczy się młodzież z całego świata. Wielokulturowość tego miejsca czyniła z niego doskonałe otoczenie dla spotkania wikimedian z ponad 25 krajów. Konferencja zgromadziła niemal 70 uczestników, wśród których oprócz przedstawicieli środkowo-wschodnioeuropejskich organizacji zajmujących się promowaniem Wikipedii i jej projektów siostrzanych, byli także przedstawiciel Europeany oraz przedstawiciele Wikimedia Foundation i dyrektor zarządzająca tejże fundacji, Katherine Maher.

Dyskusja na temat projektu CEE Spring 2016 (fot. Beko, CC-BY-SA 4.0)
Dyskusja na temat projektu CEE Spring 2016 (fot. Beko, CC-BY-SA 4.0)

Wielką wartością tegorocznej konferencji był bardzo solidnie przygotowany program. Aby upewnić się, że będzie on jak najlepiej odpowiadał na potrzeby społeczności, przed zaproszeniem wykładowców i zaplanowaniem sesji, zbadano czego uczestnicy chcieliby się dowiedzieć i nauczyć podczas konferencji. Końcowy efekt to trzy dni warsztatów, prezentacji i dyskusji, odbywających się w dwóch równoległych ścieżkach tematycznych. Jakby tego było mało, umożliwiono uczestnikom dalsze prace również po zakończeniu zaplanowanych obrad, dzięki czemu program niedzielny przedłużono dodatkowo o sesję poświęconą współpracy z instytucjami edukacyjnymi oraz panel dyskusyjny dotyczący przyszłości CEE Meeting.

Swój wkład w program mieli również przedstawiciele Wikimedia Polska. Przeprowadziliśmy w sumie siedem prezentacji i warsztatów (obejmujących takie zagadnienia jak GLAM, edukacja, komunikacja, budowa lokalnej społeczności i raportowanie) oraz moderowaliśmy trzy sesje tematyczne. Promowaliśmy nasz projekt Etnografia Karpat, prowadzony wspólnie z Państwowym Muzeum Etnograficznym oraz uczestniczyliśmy w podsumowaniu wielkiego międzynarodowego projektu CEE Spring 2016, który wspieraliśmy organizacyjnie.

Co przywieźliśmy z Dilidżanu? Oprócz cennej wiedzy (m.in. z zakresu promocji Wikipedii, rozwiązywania konfliktów, Wikidata, współpracy z instytucjami związanymi z kulturą i edukacją oraz z zarządzania projektami), zyskaliśmy kontakty, inspiracje oraz kilka fantastycznych pomysłów na nowe projekty (za wcześnie, by mówić o szczegółach, ale bądźcie czujni – będziemy informować jak tylko nabiorą kształtów). Upewniliśmy się też po raz kolejny, że uczestnictwo w tego typu spotkaniach stanowi dużą wartość merytoryczną dla naszej organizacji.

Podobne strony

Większość CEE Spring 2020 za nami!

Projekty Stowarzyszenia Wikipedia

Wiosna jest porą roku, gdy szczególnie zachęcamy do pisania o regionie bardzo szeroko pojętej Europy środkowej i wschodniej. Serdeczne zachęty kierujemy także tym razem, zwłaszcza gdy pandemia zostawia nam podróże….

Read more

Mamy wiosnę! Międzynarodowy konkurs CEE Spring 2020 rozpoczęty

Projekty Stowarzyszenia Światowe Wikimedia Wikipedia

Pierwszy dzień wiosny przywitał nas względnym chłodem, a pandemia COVID-19 skłania nas do pozostania w domach. W trosce o nasze wspólne zdrowie i naszą wspólną ulubioną encyklopedię zachęcamy do spędzenia….

Read more

Wikimedia CEE Meeting 2018. Podsumowanie

Stowarzyszenie Światowe Wikimedia

Przedstawiciele Stowarzyszenia Wikimedia Polska wzięli udział w dorocznej konferencji wikimedian z regionu Europy środkowej i wschodniej. W tym roku spotkaliśmy się we Lwowie na Ukrainie w dniach 13-15 października. Głównym….

Read more

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt