Bądź na bieżąco!

Wikipedyści i muzealnicy połączą siły. Rusza projekt „Etnografia Karpat”

Zespoły złożone z twórców Wikipedii, wolontariuszy, muzealników i etnografów wyruszą w teren, aby dokumentować tradycyjny strój i sztukę ludową Karpat. Projekt potrwa od lipca 2016 do października 2017 roku. Jest rezultatem współpracy Stowarzyszenia Wikimedia Polska i Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. 

Karpaty to jeden z największych łańcuchów górskich w naszej części świata, ciągnący się łukiem przez terytoria siedmiu krajów. To obszar o niezwykłej różnorodności kulturowej, wciąż jednak słabo opisanej w Wikipedii. Region Karpat ma bardzo unikalne, stare tradycje widoczne w stroju, muzyce, sztuce i obrzędowości. O niektórych z nich nie ma słowa nawet w lokalnych wersjach językowych Wikipedii, o wielu milczy wersja anglojęzyczna,  niektóre pojęcia opisane są zdawkowo, z małą liczbą źródeł. Chcemy to zmienić, organizując wyprawy do Rumunii, na Ukrainę, Słowację, do Czech i do Polski – mówi Klara Sielicka Baryłka z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

W sumie odbędzie się sześć wypraw. Podczas każdej z nich międzynarodowe zespoły złożone z wikipedystów, muzealników i etnografów będą wykonywać zdjęcia i filmy dokumentujące stroje i sztukę ludową. Materiały trafią do kolekcji multimediów, służącej ilustrowaniu artykułów w Wikipedii. Ale to nie wszystko – wolontariusze zaangażowani w projekt rozbudują także hasła związane z etnografią Karpat w kilku wersjach językowych internetowej encyklopedii. W sumie uczestnicy projektu zamierzają zdobyć co najmniej 1300 plików (zdjęć lub filmów) związanych z etnografią Karpat oraz rozbudować lub utworzyć więcej niż 100 artykułów encyklopedycznych.

O wyjątkowości projektu decyduje bliska współpraca wikipedystów i etnografów. Gromadzenie dokumentacji tego typu wymaga wysokich kwalifikacji, które zapewnić mogą muzealnicy i etnografowie. Jednak zazwyczaj zbierana przez nich wiedza jest zamknięta w muzealnych archiwach i uniwersyteckich bibliotekach – mówi prof. Tomasz Ganicz, wikipedysta i prezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska – Pracownicy Muzeum zapewniają wiedzę i umiejętności związane z badaniami terenowymi i etnografią, lokalne kontakty oraz zaplecze bibliograficzne. Z kolei nasze Stowarzyszenie zapewnia wiedzę o zasadach, działaniu i edytowaniu Wikipedii i pokrewnych jej projektów oraz udział entuzjastycznych wikipedystów-wolontariuszy, którzy włączają się do projektu, aby przeżyć ciekawą przygodę. 

To nie pierwszy raz, kiedy Państwowe Muzeum Etnograficzne współpracuje z wikipedystami. Podczas zakończonego w 2015 roku projektu „Rok obrzędowy z Wikipedią” zespoły złożone z wikipedystów i etnografów podróżowały po Polsce, dokumentując lokalne obrzędy i zwyczaje ludowe. Wiele z nich było niezwykle starych i znanych małej liczbie osób (czasem tylko mieszkańcom pojedynczej wsi). Dzięki projektowi obrzędy zostały udokumentowane, a wiedza o nich dostępna jest czytelnikom Wikipedii.

Podobne strony

Ostatni dzwonek by wskazać cel swojego 1% podatku

Stowarzyszenie

Drodzy Czytelnicy, Sympatycy i Wolontariusze Wikipedii i Wikimediów! W zeszłym roku Wikipedia ukończyła 18 lat. Jej wolontariusze, od 2001 roku zbierający sumę ludzkiej wiedzy, uczynili ją największym źródłem faktów w….

Read more

Kultura ludowa w pigułce

Współpraca z instytucjami

Kolejna współpraca z instytucją kultury, dzięki której zasoby Wikipedii wzbogacą się o archiwalne fotografie, ilustracje, mapy itp.

Read more

Do naszych Darczyńców

Stowarzyszenie

Kończy się kwiecień, a z nim okres składania zeznań PIT i wyboru przeznaczenia swojego 1% podatku. Środki z systemu OPP są podstawą działania naszego zrzeszenia i w imieniu całego Stowarzyszenia….

Read more

Autorzy zdjęć

Wikimedia_Polska_logo