15 kwietnia ruszyła międzynarodowa akcja i konkurs edytowania Wikipedii i Wikidanych pod pod nazwą Europeana Art History Challenge. Patronem projektu jest Europeana – organizacja, której bliska jest wizja otwartego udostępniania dziedzictwa kultury. Gorąco zachęcamy do udziału w tej szeroko zakrojonej i niezwykle ciekawej akcji!

Rembrandt van Rijn, Portret dziewczyny w oknie
Rembrandt van Rijn, Portret dziewczyny w oknie, 1651. Nationalmuseum, Sztokholm, domena publiczna

Twórcy nowego serwisu Europeana Art History poprosili resorty kultury wszystkich państw na naszym kontynencie o wskazanie 10 dzieł kluczowych dla sztuki ich krajów lub regionów. W ten sposób powstała lista około 300 wybitnych dzieł sztuki z całej Europy obejmująca dzieła sztuki starożytnej, nowożytnej i współczesnej; malarstwo, rzeźbę, malowidła ścienne i manuskrypty (zobaczcie przykłady w tej wizualizacji). Te niezwykłe obiekty zebrane razem stanowią wspaniałą ilustrację różnorodności idei, wyobrażeń, dążeń i konfliktów naszej kultury.

Wśród dzieł z Polski znajdziecie między innymi obraz Jacka Malczewskiego Hamlet Polski. Portret Aleksandra Wielopolskiego (artykuł nie istnieje w Wikipedii w żadnym innym języku); portrety biskupów autorstwa Stanisława Samostrzelnika zebrane w Katalogu biskupów polskich Jana Długosza (artykuł o “Katalogu” czeka na swojego autora), obraz Bitwa pod Orszą z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie (szczegóły tego obrazu możecie przestudiować dokładnie, jest dostępny w wysokiej rozdzielczości zarówno w serwisie Cyfrowe MNW, jak i w Wikimedia Commons!) czy witraż Stanisława Wyspiańskiego Bóg Ojciec z Kościoła Franciszkanów w Krakowie.

Autor nieznany (malarz z kręgu Lukasa Cranacha Starszego), Bitwa pod Orszą
Bitwa pod Orszą, malarz z kręgu Lukasa Cranacha Starszego, około 1524-1530. Muzeum Narodowe w Warszawie, domena publiczna

Warto przejrzeć listę dzieł z Polski, a następnie przyjrzeć się sztuce z pozostałych krajów. Organizatorzy konkursu przygotowali też obejmującą wszystkie kraje tabelę, w której można sprawdzić, w których wersjach językowych Wikipedii znajdują się artykuły o wszystkich 296 obiektach.

Inicjatywa Europeany i Wikimediów służy ułatwieniu dostępu wszystkich Europejczyków do wiedzy o tych fascynujących dziełach reprezentujących nasze wspólne dziedzictwo. Chodzi zatem o to, by artykuły o dziełach sztuki każdego z krajów były dostępne także w językach krajów pozostałych – a także o to, by uzupełnić informacje o tych dziełach w Wikidanych (dzięki czemu w przyszłości będzie można np. wyświetlać treści w języku ojczystym użytkowników).

Udział w akcji można brać na wiele sposobów: edytować Wikidane, uzupełniając brakujące informacje takie, jak datowanie czy wymiary obrazów; pisać artykuły o dziełach ze swojego kraju lub tłumaczyć je na obce języki, a przede wszystkim tłumaczyć lub pisać we własnym języku hasła o dziełach sztuki z innych krajów. Uczestnicy konkursu poprzez każde z tych działań mogą upowszechniać wiedzę o polskich dziełach sztuki w wielu językach świata, a także poznawać najciekawsze dzieła sztuki naszego kontynentu.

Caravaggio, Wieczerza w Emaus
Caravaggio, Wieczerza w Emmaus, 1606. Pinakoteka Brera, domena publiczna

Oprócz wiedzy uczestnicy mogą także zdobywać atrakcyjne nagrody, przewidziane dla najaktywniejszych edytorów. Osoby, które wpiszą się na listę uczestników i wezmą udział w konkursie, mogą wygrywać zarówno na szczeblu lokalnym jak i międzynarodowym.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w tej akcji, zarówno doświadczonych Wikipedystów, jak i całkowicie początkujących, a zainteresowanych sztuką europejską, zapraszamy już dziś na spotkanie i maraton edytowania haseł z tej listy w Muzeum Narodowym w Warszawie, które odbędzie się w pierwszej połowie maja. Szczegóły wydarzenia i termin podamy jeszcze w tym tygodniu. Zapraszamy serdecznie!

Podobne strony

Już są! Wyniki konkursu “Wiki Lubi Zabytki” 2022!

Aktualności

Zobacz zwycięzcę oraz nagrodzone prace w konkursie Wiki Lubi Zabytki 2022

Read more

Większość CEE Spring 2020 za nami!

Projekty Stowarzyszenia Wikipedia

Wiosna jest porą roku, gdy szczególnie zachęcamy do pisania o regionie bardzo szeroko pojętej Europy środkowej i wschodniej. Serdeczne zachęty kierujemy także tym razem, zwłaszcza gdy pandemia zostawia nam podróże….

Read more

Najlepsze ilustracje Wikimedia Commons roku 2019 wybrane

Światowe Wikimedia Wikimedia Commons

Konkurs na Grafikę Roku 2019 (Picture of the Year, POTY 2019) Wikimedia Commons rozstrzygnięty! Przedstawiamy wspaniałych laureatów.

Read more

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt