Bądź na bieżąco!

Konkurs pisania artykułów o Europie Środkowej i Wschodniej

Od 21 marca w 28 wersjach językowych Wikipedii trwa CEE Spring 2016 –  prawdopodobnie największy konkurs pisania artykułów w dziejach tej encyklopedii internetowej. Do tej pory utworzono lub rozbudowano ponad 2200 haseł. Około 200 uczestników z krajów pomiędzy Polską a Kazachstanem i pomiędzy Estonią a Grecją pisze o kulturze, przyrodzie, społeczeństwie, polityce, historii, nauce i innych zagadnieniach związanych Środkową i Wschodnią Europą. Uczestnicy niektórych krajów – w tym Polski, Bułgarii, Grecji i Albanii – już znacznie przyczynili się do likwidacji dysproporcji płciowej w hasłach, pisząc więcej artykułów o kobietach, niż o mężczyznach. Około 8% uczestników konkursu stanowią nowi edytorzy Wikipedii.

Każdy tydzień poświęcony jest trzem jednostkom (to region o trudnej i skomplikowanej polityce, dlatego nie wszystkie uczestniczące podmioty są uznane za kraje). Ma to na celu równomierne promowanie wszystkich uczestniczących jednostek (krajów, regionów itp.), tak, aby o każdej z nich napisano podobną liczę artykułów we innych językach. To jednak nie powstrzymało uczestników od wzmożonego pisania o Estonii – podobnie jak rok temu Estonia wydaje się być najczęściej wybieranym przez autorów artykułów tematem. Być może z powodu krążącego wśród wikipedystów żartobliwego powiedzenia – jeśli nie wiesz o czym pisać, pisz o Estończykach.

Uczestnicy dzielą się swoimi hasłami w mediach społecznościowych. Autorzy z różnych krajów inspirują się nawzajem poprzez wzmianki facebookowym profilu konkursu, co sprawia, że hasła na pewne tematy tworzone są w wielu językach w niemal tym samym czasie. Takim przypadkiem jest np. hasło o Dimitriju Andrusowie, słowackim geologu, urodzonym w Tartu, który studiował w Pradze i pracował w Bratysławie, które zostało utworzone w 5 językach prawie jednocześnie.

Nadal możecie włączyć się do konkursu w swojej lokalnej Wikipedii lub po prostu pisać o tym interesującym regionie, z którego wywodzą się tak sławni naukowcy jak Maria Skłodowska Curie, takie zespoły jak Omega, tacy laureaci Nobla jak Aleksandr Sołżenicyn, takie zwyczaje jak noszenie Martenicy czy gwiazdy opery jak Sołomija Kruszelnycka. Większość nagród w konkursie stanowią książki, które możecie użyć jako źródła i inspiracje do swoich kolejnych artykułów w Wikipedii.

Autor: Nikola Kalchev

Podobne strony

Większość CEE Spring 2020 za nami!

Projekty Stowarzyszenia Wikipedia

Wiosna jest porą roku, gdy szczególnie zachęcamy do pisania o regionie bardzo szeroko pojętej Europy środkowej i wschodniej. Serdeczne zachęty kierujemy także tym razem, zwłaszcza gdy pandemia zostawia nam podróże….

Read more

Nasze kampanie edycyjne – koniec marca 2020

Projekty Stowarzyszenia Wikipedia

Początek wiosny jest dla nas już od kilku lat gorącym okresem na froncie kampanii edycyjnych na polskojęzycznej Wikipedii. 🙂 W tym roku jest to czas wyjątkowo nietypowy, gdy w trosce….

Read more

Mamy wiosnę! Międzynarodowy konkurs CEE Spring 2020 rozpoczęty

Projekty Stowarzyszenia Światowe Wikimedia Wikipedia

Pierwszy dzień wiosny przywitał nas względnym chłodem, a pandemia COVID-19 skłania nas do pozostania w domach. W trosce o nasze wspólne zdrowie i naszą wspólną ulubioną encyklopedię zachęcamy do spędzenia….

Read more