Bądź na bieżąco!

Ruszył największy w Europie konkurs dla autorów haseł w Wikipedii

Setki użytkowników wezmą udział w CEE Spring 2016, największym w Europie konkursie poszerzania zawartości Wikipedii. Od 21 marca do 31 maja będą pisać i rozbudowywać hasła związane z Europą Środkową i Wschodnią w 21 wersjach językowych. Najaktywniejsi z nich otrzymają nagrody. 

Twórcy Wikipedii, największej na świecie encyklopedii internetowej, połączą siły, aby poszerzyć jej zawartość o artykuły związane z kulturą, geografią, polityką, sportem, tradycjami i historią Środkowej i Wschodniej Europy. Przez 10 tygodni w 21 wersjach językowych Wikipedii pisać będą hasła związane z krajami regionu, m.in. Polską, Ukrainą, Albanią, Armenią, Węgrami, Azerbejdżanem, Estonią, Rumunią i Serbią. Po zakończeniu akcji Wikipedia zyska tysiące nowych haseł.

Naszym celem jest udostępnienie czytelnikom łatwo dostępnej wiedzy o Europie Środkowej i Wschodniej, dzięki czemu będą mogli lepiej zrozumieć jej historię, poznać ciekawą kulturę i wybitnych przedstawicieli różnych dziedzin. To zadanie bardzo ważne, ponieważ Wikipedia, największe źródło wiedzy w internecie, nadal posiada spore braki w zakresie wiedzy o tej części świata. – W wielu wersjach językowych Wikipedii wciąż więcej jest informacji na temat większych państw, niż na temat krajów z ich własnego regionu, mówi Nikola Kalchev, międzynarodowy koordynator konkursu, Na przykład w bułgarskiej Wikipedii znajdziemy 92 artykuły o miastach Białorusi i 216 artykułów o miastach Anglii, która ma o połowę mniejszą powierzchnię. To samo dotyczy historii, polityki, sztuki, kultury itd. 

Akcja ma posłużyć również budowaniu współpracy pomiędzy wikipedystami z regionu. Łączy nas podobna historia, kultura i wartości, powinniśmy więc działać razem, mówi Nikola Kalchev, Podczas konkursu CEE Spring 2016 twórcy Wikipedii z różnych krajów, piszą na podobne tematy i  poznają się przez internet. Dzielą się owocami swojej pracy w mediach społecznościowych, nawiązują znajomości z wikipedystami z innych krajów i zyskują ich pomoc przy tłumaczeniu z języków, których nie znają. Następnym razem, kiedy jedno z nich będzie potrzebowało pomocy w znalezieniu źródła w innym języku, dokumentu w zagranicznym języku czy pomocy w organizacji międzynarodowego projektu, będzie znało kogoś, kto posłuży pomocą. 

Konkurs w polskiej Wikipedii

Również polscy wikipedyści wezmą udział w projekcie.

  • Od 21 marca do 31 maja każdy tydzień poświęcony będzie innym krajom regionu.
  • Pod koniec każdego tygodnia nagradzamy 3 osoby, które najbardziej wzbogaciły Wikipedię dodając nowe lub rozbudowując istniejące hasła na temat krajów tygodnia (liczy się liczba znaków czystego tekstu).
  • po zakończeniu konkursu przyznamy nagrody specjalne – dla autorów największej liczby wyróżnionych, dla autorów haseł o kobietach, a do tego drobne upominki dla tych, którzy we wszystkich tygodniach napiszą po co najmniej 10 haseł

Zapraszamy do udziału!

Więcej informacji

Podobne strony

Już są! Wyniki konkursu “Wiki Lubi Zabytki” 2022!

Aktualności

Zobacz zwycięzcę oraz nagrodzone prace w konkursie Wiki Lubi Zabytki 2022

Read more

Większość CEE Spring 2020 za nami!

Projekty Stowarzyszenia Wikipedia

Wiosna jest porą roku, gdy szczególnie zachęcamy do pisania o regionie bardzo szeroko pojętej Europy środkowej i wschodniej. Serdeczne zachęty kierujemy także tym razem, zwłaszcza gdy pandemia zostawia nam podróże….

Read more

Najlepsze ilustracje Wikimedia Commons roku 2019 wybrane

Światowe Wikimedia Wikimedia Commons

Konkurs na Grafikę Roku 2019 (Picture of the Year, POTY 2019) Wikimedia Commons rozstrzygnięty! Przedstawiamy wspaniałych laureatów.

Read more

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt