Bądź na bieżąco!

Wystawy najciekawszych zdjęć Wikiekspedycji kolejowej 2015 na dworcach

Przemierzyli 13 000 km tras kolejowych, aby udokumentować polską infrastrukturę kolejową. 3748 zdjęć wykonanych przez uczestników Wikiekspedycji kolejowej 2015 posłuży do ilustracji haseł w Wikipedii. Najlepsze i najciekawsze z tych fotografii można też podziwiać na czterech dworcach: Warszawa Wschodnia, Kraków Główny, Gdynia Główna oraz Wrocław Główny. Wystawy zorganizowaliśmy we współpracy z Fundacją Grupy PKP.

Przez cały sierpień w ramach trzeciej już Wikiekspedycji kolejowej wikipedyści podróżowali po Polsce, fotografując obiekty związane z koleją. Pojazdy, budynki, infrastrukturę, osobliwości kolejowe, muzea – tematyka była bardzo szeroka. Robili zdjęcia obiektom dostępnym publicznie, ale (dzięki współpracy z Fundacją Grupy PKP), zaglądali z aparatem i do miejsc trudniej dostępnych postronnym. Wykonane przez nich zdjęcia – w sumie prawie 4000 – posłużą do ilustracji związanych z transportem haseł w Wikipedii i powiązanych z nią projektach.

Wystawa zdjęć Wikiekspedycji kolejowej 2015 na dworcu Wrocław Główny (fot. Magalia, CC-BY-SA 4.0)
Wystawa zdjęć Wikiekspedycji kolejowej 2015 na dworcu Wrocław Główny (fot. Magalia, CC-BY-SA 4.0)

Można je oczywiście oglądać w bibliotece zasobów multimedialnych Wikipedii, Wikimedia Commons. Ale nie tylko – od 27 stycznia z najciekawszymi zdjęciami Wikiekspedycji kolejowej będą mogli zapoznać się podróżni. Na dworcach Warszawa Wschodnia, Kraków Główny, Gdynia Główna oraz Wrocław Główny otwarto darmową, publiczną wystawę wybranych fotografii wykonanych przez wikipedystów.

To w sumie kilkadziesiąt zdjęć wykonanych przecz uczestników ekspedycji. Towarzyszą im opisy sfotografowanych obiektów, ich historia czy ciekawostki związane z prezentowanymi miejscami.

Wystawa to nie tylko ciekawe urozmaicenie dla podróżnych. To też ważne przypomnienie o tym, że fotografie miejsc i obiektów, które napotykacie w Waszych podróżach (również tych bardzo lokalnych) mają wartość encyklopedyczną. Zamieszczając je w bibliotece multimediów Wikipedii, wzbogacacie zasoby największej na świecie encyklopedii. I kto wie – może wasze prace posłużą do zilustrowania jednego lub kilku haseł (nie tylko w polskiej wersji językowej)?

Więcej informacji

 

Podobne strony

Najlepsze zdjęcia Polski na wystawie w Macedonii

Konkursy fotograficzne Wiki lubi przyrodę Wiki Lubi Zabytki

Najlepsze zdjęcia polskiej przyrody i zabytków na wystawie w Macedonii. To efekt współpracy dwóch stowarzyszeń – macedońskiego Shared Knowledge i Wikimedia Polska. Prezentowane fotografie to zwycięskie prace z konkursów Wiki….

Read more

Zdjęcia wikipedystów w Muzeum Kolejowym w Warszawie

Wikiekspedycja

Muzeum Kolejnictwa w Warszawie zaprezentuje zdjęcia wykonane podczas Wikiekspedycji kolejowej 2014. Zdjęcia towarzyszyć będą wystawie poświęconej mapom kolejowym.  Od 20 listopada 2014 do 31 stycznia 2015 roku w Muzeum Kolejnictwa….

Read more

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt

Autorzy zdjęć