Bądź na bieżąco!

Rok 2015 na Wikiźródłach

Koniec roku to czas podsumowań. Specjalnie dla was wypytujemy edytorów projektów Wikimedia o to, co ważnego i inspirującego stało się w tym obszarze, którym się zajmują. Na początek zapraszamy was do wycieczki po wirtualnej bibliotece – Wikiźródłach. O tym, co zdarzyło się w tym projekcie napisała jedna z jego administratorek – Wieralee. 

Jaki był ten 2015 rok dla Wikiźródeł?

Wydawało mi się, że odpowiedzieć na to pytanie, to bułka z masłem, ale chodzę już od kilku dni… i nie mogę niczego wymyślić. Zadałam to pytanie na naszym kanale IRC, czym wywołałam małą konsternację, bo wszyscy się zgodziliśmy, że tak, po prostu…

…przede wszystkim to był dobry rok – rok spokoju i owocnej współpracy; rok bez zacietrzewień i emocjonalnych sporów. Oczywiście, każdy projekt można przetworzyć na tysiąc różnych sposobów – i trudno, byśmy byli jednomyślni, ale jest to nasz wspólny sukces, że wszyscy razem, jak i każdy z nas z osobna potrafiliśmy dać sobie nawzajem wielki kredyt zaufania. Myślę, że stworzenie atmosfery, w której akceptujemy nawet te rozwiązania, które nam się niezbyt podobają i nie upieramy się przy swoich racjach z szacunku dla wykonanej już przez kogoś pracy oraz z sympatii dla współtowarzyszy na naszej wspólnej, wikiźródłowej drodze – jest naszym największym, choć może mało medialnym sukcesem.

źródła1

Był to rok słowników — wzbogaciliśmy domenę publiczną o zawierający 26 tys. haseł  M. Arcta Słownik Staropolski, a także o  Słownik biograficzny uczonych Żydów Polskich i Słownik prawdy i zdrowego rozsądku. Trwały także prace nad Słownikiem etymologicznym języka polskiego oraz nad Albumem biograficznym zasłużonych Polaków i Polek XIX wieku.

Był to rok postępu – dostosowywanie Wikiźródeł do standardów html 5 przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Powstały nowe moduły, nowe szablony, nowe gadżety, rozbudowaliśmy znacznie naszą wewnętrzną machinę do poprawy OCR na potrzeby Wikiźródeł, a rozwiązania przyjęte na naszej nowej stronie głównej i przy pobieraniu książek na urządzenia zewnętrzne przejęły od nas także i obcojęzyczne Wikisources.

To wszystko sprawiło, że był to rok epubów —  stary, działający tylko okresowo eksporter został zastąpiony przez nowe oprogramowanie — i w ciągu tego roku statystyki pobrań epubów wzrosły z kilkudziesięciu do niemal 7 tysięcy pobrań na miesiąc!

żródła3

Był to rok adminów – nigdy dotąd nie mieliśmy jeszcze tylu nowych i aktywnie zaangażowanych w projekt administratorów.

No i oczywiście – były to też rok książek 🙂 Był to rok utworów Janusza Korczaka, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Marii Rodziewiczówny, Juliusza Kaden-Bandrowskiego, Rudyarda Kiplinga, Karola Maya, Juliusza Verne’a, Josepha Conrada, Józefa Ignacego Kraszewskiego i wielu, wielu innych… Rozpoczęliśmy nowy projekt filozoficzno-humanistyczny Biblioteka Myśli Ludzkiej oraz projekt Sienkiewicz 2016, który zakłada udostępnienie wszystkich utworów Henryka Sienkiewicza. Przepisaliśmy 65 tysięcy stron książek papierowych, co dało nam 9,5 tysiąca nowych tytułów, i niemal dokładnie tyle samo stron zostało przez nas sprawdzonych, a prawie tysiąc starych tytułów udało nam się na nowo uźródłowić.

W grudniu 2015 roku udało nam się wyprzedzić niemieckie Wikiźródła pod względem liczby stron przepisanych ze źródeł, co oznacza, że w tej kategorii jesteśmy trzecimi Wikiźródłami na świecie! Sukces jest tym większy, gdy weźmie się pod uwagę fakt, iż j. niemiecki jest językiem rodzimym dla 185 milionów ludzi, a polski jest językiem rodzimym dla 43 milionów… Potencjalnych edytorów mamy więc wielu, wielu mniej.

Tak, kochani – to właśnie my – Wikiźródła!

Tyle zrobiliśmy w 2015 roku… Machina się rozpędza… zobaczycie, co zrobimy w roku następnym!

Jeśli chcecie nam troszkę pomóc — serdecznie zapraszamy.

Trochę statystyk (do listopada 2015):

Liczba stron:

żródła 4

A tak wyglądamy na tle międzynarodowym:

  • pod względem liczby tytułów:

źródła5

  • pod względem stopnia uźródłowienia:

źródła6

  • pod względem ilości przepisanych stron:źródła7

Autor: Wieralee

Podobne strony

Październik w mediach

Wikipedia

O czym pisano w ubiegłym miesiącu na temat projektów Wikimedia? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim podsumowaniem. Do końca listopada można wziąć udział w konkursie edycyjnym Wolna Polska-Wolna Wiedza zorganizowanym….

Read more

Źródłosłów 2018 – jakie pomysły udało się zebrać w trakcie konferencji?

Projekty siostrzane Projekty Wikimedia Wikisłownik

Ostatni weekend miesiąca należał do redaktorów Wikisłownika i Wikiźródeł! 26-28 października w Łodzi odbyła się druga edycja Źródłosłowiu. Celem spotkania była praktyczna praca nad zagadnieniami dotyczącymi obu projektów, ale ważna….

Read more

Wikipedia przekroczyła próg 1 300 000 haseł!

Wikipedia

Polskojęzyczna Wikipedia przekroczyła próg 1 300 000 haseł! Stało się to na 10 dni przed jej 17. urodzinami, które obchodzić będzie 26 września. Przełomowym artykułem został biogram włoskiej łyżwiarki figurowej….

Read more

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt

Autorzy zdjęć