Bądź na bieżąco!

Wikipedystka Rezydentka w Muzeum Narodowym w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie od początku listopada będzie współpracowało z Wikipedystką Rezydentką. Będzie to pierwszy tego typu projekt w Polsce. Doświadczona edytorka największej na świecie encyklopedii internetowej będzie pełniła rolę łączniczki między społecznością wikipedystów i pracownikami instytucji. Będzie też wspierała tworzenie w Wikipedii haseł związanych z zasobami Muzeum. Program ma charakter pilotażowy i potrwa przez trzy miesiące.

Choć rezydentura wikipedysty w Muzeum Narodowym będzie pierwszym tego typu projektem w Polsce, to jednak sam pomysł jest już dobrze sprawdzony na świecie. Pierwszy raz Wikipedysta Rezydent (Wikipedian-in-Residence) współpracował w 2010 roku z British Museum. Funkcję tę pełnił Liam Wyatt, współtwórca GLAM Wiki – programu współpracy instytucji kultury z projektami Wikimedia. Projekty rezydenckie realizowane na świecie przynoszą bardzo dobre rezultaty. W londyńskim Science Museum rezydent doprowadził do udostępnienia na licencjach BY-SA 50 fotografii przedmiotów kluczowych dla historii nauki; udostępnienie zdjęć spowodowało wzrost zainteresowania tym Muzeum na wiele miesięcy. Natomiast dzięki rezydenturze w British Library udostępniono online kolekcję 4 tys. zdjęć z kanadyjskiego archiwum w tej bibliotece.

W październiku 2015 roku Stowarzyszenie Wikimedia Polska rozpoczęło poszukiwania wikipedysty lub wikipedystki, którzy chcieliby objąć rezydenturę w Muzeum Narodowym. Zgłosiło się ok. 70 osób, o ciekawych i zróżnicowanych kompetencjach. Spośród nich wybrano małe grono kandydatów, którzy, oprócz rozmowy kwalifikacyjnej, musieli również sprawdzić się jako wikipedyści, pisząc hasło dotyczące zasobów muzeum. Z zadaniem poradzili sobie bardzo dobrze, również ci, którzy nie mieli wcześniej doświadczenia z edytowaniem tej encyklopedii internetowej.

Maria Drozdek, pierwsza w Polsce Wikipedystka Rezydentka (fot. Robert Drózd, CC-BY-SA 3.0)
Maria Drozdek, pierwsza w Polsce Wikipedystka Rezydentka (fot. Robert Drózd, CC-BY-SA 3.0)

Ostatecznie po rozmowach kwalifikacyjnych wybrano Marię Drozdek, używającą w Wikipedii pseudonimu Gytha. Nowa Rezydentka ma 9-letnie doświadczenie z Wikipedią, tworzy w niej hasła związane z tematyką kulturalną. Jest administratorką i członkinią Komitetu Arbitrażowego, instytucji powołanej do rozwiązywania konfliktów w Wikipedii. Społeczności znana jest z dużej wiedzy merytorycznej, dobrej znajomości zasad encyklopedii i ogromnej życzliwości. Od początku miała też konkretne pomysły, które chciała zrealizować w ramach rezydencji. Maria miała wizję tego, jak projekt współpracy z Muzeum Narodowym mógłby wyglądać. Zadała nam sporo pytań i to trafnych, szczegółowych, jakby doprecyzowujących tę wizję. Oczywiście, jej wielkie doświadczenie z Wikimediami i możliwość wprowadzania nowych edytorów w świat projektów również będą bardzo pomocne – wyjaśnia decyzję komisji rekrutacyjnej Wojciech Pędzich.

Program rezydencji potrwa 3 miesiące i będzie towarzyszył wystawie “Mistrzowie pastelu. Od Marteau do Witkacego. Kolekcja Muzeum Narodowego w Warszawie” (28 października 2015 – 31 stycznia 2016). To pierwsza tak szeroka wystawa prac pastelowych w Polsce. Dzięki niej odwiedzający będą mogli podziwiać prace najbardziej znanych polskich pastelistów: Teodora Axentowicza, Stanisława Wyspiańskiego, Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). Rezydentka zadba o to, by na Wikipedii znalazły się wiarygodne i rozbudowane informacje merytoryczne związane z wystawą i całą kolekcją Muzeum, będzie też służyła instytucji pomocą techniczną oraz organizowała szkolenia z Wikipedii dla początkujących.

Program rezydencji ma bardzo otwarty charakter. Działania rezydentki będą nakierowane nie tylko na współpracę społeczności wikipedystów i pracowników instytucji. Będą też służyły każdemu odwiedzającemu Muzeum, kto chciałby poznać lepiej największą na świecie encyklopedię internetową lub za jej pomocą zdobyć wiedzę o oglądanych dziełach sztuki.

To kolejny etap współpracy Muzeum Narodowego z Wikipedią – w ubiegłym miesiącu przekazało ono 100 reprodukcji wyjątkowych dzieł ze swoich zasobów do Wikimedia Commons, multimedialnej biblioteki największej na świecie encyklopedii internetowej.

Podobne strony

Ostatni dzwonek by wskazać cel swojego 1% podatku

Stowarzyszenie

Drodzy Czytelnicy, Sympatycy i Wolontariusze Wikipedii i Wikimediów! W zeszłym roku Wikipedia ukończyła 18 lat. Jej wolontariusze, od 2001 roku zbierający sumę ludzkiej wiedzy, uczynili ją największym źródłem faktów w….

Read more

Kultura ludowa w pigułce

Współpraca z instytucjami

Kolejna współpraca z instytucją kultury, dzięki której zasoby Wikipedii wzbogacą się o archiwalne fotografie, ilustracje, mapy itp.

Read more

Do naszych Darczyńców

Stowarzyszenie

Kończy się kwiecień, a z nim okres składania zeznań PIT i wyboru przeznaczenia swojego 1% podatku. Środki z systemu OPP są podstawą działania naszego zrzeszenia i w imieniu całego Stowarzyszenia….

Read more

Autorzy zdjęć

Wikimedia_Polska_logo