Bądź na bieżąco!

Polski profesor wśród członków Rady Powierniczej Wikimedia Foundation

Profesor Dariusz Jemielniak, nowy członek Rady Powierniczej Wikimedia Foundation (fot. KozminskiUni, CC-BY-SA 3.0)
Profesor Dariusz Jemielniak, nowy członek Rady Powierniczej Wikimedia Foundation
(fot. KozminskiUni, CC-BY-SA 3.0)

Międzynarodowa społeczność twórców Wikipedii i jej projektów siostrzanych wybrała trzech nowych członków Rady Powierniczej Wikimedia Foundation, organizacji non-profit działającej na rzecz utrzymania i rozwijania projektów Wikimedia. Z radością informujemy, że najlepszy wynik w tych wyborach uzyskał członek naszego Stowarzyszenia, Prof. dr hab. Dariusz Jemielniak (nick „pundit”) z Akademii Leona Koźmińskiego.  Jest on pierwszym w historii członkiem Rady Powierniczej wybranym spoza USA i Europy Zachodniej.

Dariusz kandydował do Rady Powierniczej pod hasłem zmniejszania animozji pomiędzy Fundacją a społecznościami lokalnymi i stowarzyszeniami, a także zwiększania zaangażowania świata akademickiego w rozwój Wikipedii i projektów pokrewnych, zmniejszania biurokracji, oraz większej kontroli nad strategią ruchu.

Dariusz jest aktywnym Wikipedystą od niemal 10 lat. Pełnił funkcje administratora, biurokraty, checkusera, ombudsmana i stewarda. Był także przewodniczącym Funds Dissemination Committee przez trzy kolejne kadencje. W 2013 opublikował pierwszą na świecie etnograficzną analizę społeczności Wikipedii (polskie wydanie: „Życie wirtualnych dzikich”, Poltext). Warto wspomnieć, że działalność naukowa i społeczna Dariusza została doceniona także w Polsce – jest aktualnie jednym z finalistów plebiscytu „Polacy z werwą” (i można na niego zagłosować tutaj).

To już drugi w niedługim czasie sukces Polaków w międzynarodowej społeczności Wikimedia – członek Zarządu naszego Stowarzyszenia, Michał Buczyński (nick „aegis maelstrom”) został decyzją międzynarodowej społeczności wybrany do Funds Dissemination Committee – komitetu finansowego, pełniącego funkcje doradcze przy Wikimedia Foundation.

Dokładne informacje o wyborach i ich rezultatach można znaleźć na oficjalnym blogu Wikimedia Foundation.

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt