Bądź na bieżąco!

Nagrody książkowe za pisanie haseł tematycznych w Wikipedii

Logo Tygodni Tematycznych (Autor: Przykuta, licencja CC-BY-SA-3.0)
Logo Tygodni Tematycznych
(Autor: Frater5, The People from Tango! Project, Przykuta, licencja CC-BY-SA-3.0)

Ruszył cykliczny konkurs dla autorów haseł Wikipedii, w którym do wygrania są nagrody książkowe. 

Konkurs związany jest z projektem Tygodnie Tematyczne, w ramach którego wikipedyści starają się w ciągu siedmiu dni stworzyć lub poprawić jak najwięcej haseł dotyczących danego zagadnienia. Nagrody przyznawane będą w dwóch kategoriach w każdym tygodniu tematycznym: dla osoby, która  doda i poprawi najwięcej haseł z danej tematyki oraz dla osoby, która stworzy najwięcej artykułów, które następnie zostaną wybrane do ekspozycji na stronie głównej Wikipedii w rubryce Czy wiesz… Zwycięzcy otrzymają wybrane przez siebie publikacje książkowe. Aby wziąć udział w konkursie należy zapoznać się z jego regulaminem, dopisać się do listy uczestników oraz wskazać książkę, jaką chciałoby się otrzymać w nagrodę, a następnie wpisać się na listę uczestników danego Tygodnia Tematycznego i wpisać tam również swoje hasła. Jeszcze do jutra trwa tydzień związany z miastami, niebawem rozpocznie się natomiast tydzień artykułu hiszpańskiego. Listę kolejnych tygodni tematycznych i ich terminów można znaleźć na stronie projektu.

Choć nagrody książkowe dla uczestników Tygodni Tematycznych przyznawane są dopiero teraz (wcześniej najaktywniejsi autorzy haseł otrzymywali symboliczne odznaczenia, tzw. gwiazdki, na swoich stronach w Wikipedii), to jednak sam projekt działa już od 2011 roku. Powstał, aby koordynować i inicjować różnorodne akcje, polegające na wspólnym pisaniu haseł z danej dziedziny. Uczestnicy projektu wspólnie wybierają termin i temat przewodni danego Tygodnia. Tygodnie mogą być poświęcone np. obszarom geograficznym, dziedzinom wiedzy czy kultury, dyscyplinom sportowym, epokom itp.  a ich terminy mogą, lecz nie muszą, wiązać się z rocznicą jakiegoś wydarzenia historycznego, z tym, co aktualnie dzieje się na świecie lub z przypadającym w tym czasie świętem. Pomysły na tematy ​Tygodni biorą się z potrzeb, jakie  pojawiają się  podczas naszej pracy nad Wikipedią. Jedni proponują jakiś temat, bo ich interesuje, a inni zgłaszają tematy związane z krajami, których jeszcze nie przerabialiśmy. Ja zaś, gdy zgłaszam propozycję, biorę zazwyczaj pod uwagę całą dyscyplinę – czy to naukę, czy biologię, czy język – mówi wikipedystka Marycha80, jedna z najaktywniejszych uczestniczek projektu. Podczas trwania danego tygodnia uczestnicy nie tylko piszą i poprawiają hasła, ale też zajmują się szablonami i kategoriami powiązanymi z tematem akcji. Dodatkowo najciekawsze i najlepiej opracowane hasła prezentowane są na stronie głównej Wikipedii w tematycznym wydaniu rubryki Czy wiesz…

Projekt cieszy się rosnącą popularnością – o ile w pierwszych dwóch latach jego istnienia organizowano kilkanaście Tygodni Tematycznych rocznie, o tyle w tym roku odbędzie się ich w sumie ok. 40.  Liczba uczestników danego Tygodnia jest różna, może wynosić od 10 do nawet 50 wikipedystów. W ramach każdej akcji powstaje nawet kilaset nowych haseł związanych z tematem przewodnim. Np. w 2014 roku największe efekty przyniósł (póki co) Tydzień Azji Południowo-Wschodniej, zorganizowany na początku stycznia w związku z rocznicą uzyskania niepodległości przez Birmę; 25 uczestników utworzyło wtedy ponad 600 haseł (średnio 24 hasła na użytkownika).  Tygodnie Tematyczne jako wikiprojekt daje najwięcej nowych artykułów, jest drugi pod względem aktywności wikipedystów (zaraz za wikiprojektem Czy wiesz) i przez swoją specyfikę jednoczy różne osoby z różnymi zainteresowaniami w tym samym celu. Jesteśmy świetną grupą, złożoną z osób, którym zależy i które się starają – mówi Marycha80 i dodaje – Ja jestem najbardziej dumna z Tygodnia Nauki, gdyż był to mój pierwszy zaproponowany Tydzień i to on rozpoczął dobrą passę Tygodni Tematycznych. W tym też tygodniu po raz pierwszy przyznawałam gwiazdki. Zaraz po nim był Tydzień Artykułu Francuskiego II, w którym to pobiliśmy rekord – 729 napisanych nowych artykułów. 

Konkurs związany z Tygodniami Tematycznymi ma zachęcić nowych użytkowników do włączenia się w inicjatywę, dodatkowo zmotywować tych, którzy już są regularnymi jej uczestnikami oraz, przede wszystkim, zwiększyć liczbę nowych, dobrze opracowanych haseł z danej dziedziny. Nagrody przyznawane zwycięzcom również są nieprzypadkowe – mają być to publikacje, które mogą być użyte jako źródła informacji, wzbogacających zasoby Wikipedii.

Dodatkowe informacje

 

 

 

 

 

Podobne strony

Już są! Wyniki konkursu “Wiki Lubi Zabytki” 2022!

Aktualności

Zobacz zwycięzcę oraz nagrodzone prace w konkursie Wiki Lubi Zabytki 2022

Read more

Najlepsze ilustracje Wikimedia Commons roku 2019 wybrane

Światowe Wikimedia Wikimedia Commons

Konkurs na Grafikę Roku 2019 (Picture of the Year, POTY 2019) Wikimedia Commons rozstrzygnięty! Przedstawiamy wspaniałych laureatów.

Read more

Światowe nagrody Wiki Lubi Zabytki 2019 rozdane: wygrało zdjęcie z Polski!

Konkursy fotograficzne Projekty Wikimedia Światowe Wikimedia Wiki Lubi Zabytki Wikimedia Commons

W 2019 roku Stowarzyszenie, w ramach swojego głównego corocznego konkursu fotograficznego, powróciło do koncepcji Wiki Lubi Zabytki w jej czystej postaci. Konkurs znany pod nazwą Wiki Loves Monuments i od….

Read more