Bądź na bieżąco!

Zdjęcia wikipedystów w Muzeum Kolejowym w Warszawie

Plakat wystawy w Muzeum Kolejnictwa
Plakat wystawy w Muzeum Kolejnictwa

Muzeum Kolejnictwa w Warszawie zaprezentuje zdjęcia wykonane podczas Wikiekspedycji kolejowej 2014. Zdjęcia towarzyszyć będą wystawie poświęconej mapom kolejowym. 

Od 20 listopada 2014 do 31 stycznia 2015 roku w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie będzie można oglądać wystawę „Mapy kolejowe”, prezentującą 30 najciekawszych map ze zbiorów muzeum (w tym pochodzącą z 1863 r. kolejową mapę Polski, która zostanie pokazana publicznie po raz pierwszy). Wystawie tej towarzyszyć będzie prezentacja wybranych fotografii tegorocznej Wikiekspedycji kolejowej, wykonanych przez Michała Klincewicza (Wikipedysta „Travelarz”) i Dawida Licheniaka (Wikipedysta „Lichen99”).

Wikiekspedycja kolejowa to zorganizowana wspólnie przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska i Fundację Grupy PKP wyprawa mająca na celu udokumentowanie polskich kolei: dworców, stacji, nastawni, lokomotywowni, taboru, przedsiębiorstw, osobliwości kolejowych itp. W 2014 odbyła się już druga edycja tego projektu, tym razem udział w niej wzięło 7 wikimedian, którzy przez 20 dni podróżowali po Polsce, zbierając dokumentację fotograficzną i faktograficzną. Uzyskali oni w ten sposób tysiące zdjęć, które następnie zostały załadowane do Wikimedia Commons, repozytorium wolnych mediów, z których korzysta Wikipedia i jej projekty siostrzane.

Logo Wikiekspedycji kolejowej  (autor: CLI, licencja: CC-BY-SA-3.0)
Logo Wikiekspedycji kolejowej
(autor: CLI, licencja: CC-BY-SA-3.0)

Właśnie spośród tych zdjęć wybrano te, które zostaną zaprezentowane w warszawskim Muzeum Kolejowym. Wyboru zdjęć dokonali eksperci: Tomasz Sikora – fotograf, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz wielu wydawnictw autorskich, Łukasz Prokop – współzałożyciel stowarzyszenia Stacja Muranów, miłośnik Warszawy, animator, twórca wystaw plenerowych i gier miejskich oraz Iwona Kuczaik z Departamentu Marketingu PKP S.A.

Kolej od zawsze była niezwykle fotogeniczna. Pokazuje to wystawa „Wikiekspedycja kolejowa 2014”. Autorzy najlepszych fotografii zabierają nas w podróż po najdalszych zakątkach Polski. Na wystawie zobaczyć można zarówno poniemieckie dworce, odrestaurowane niedawno w dużą pieczołowitością, jak i zupełnie nowe obiekty wybudowane już w XXI wieku. Ta różnorodność to ogromny atut polskiej kolei. – stwierdza Łukasz Prokop. Wernisaż wystawy zaplanowano na 20 listopada br. o godz. 18.00. Ekspozycje w Muzeum Kolejnictwa (Warszawa, ul. Towarowa 1) będzie można zwiedzać do 31 stycznia 2015 r.

 

 

Podobne strony

Najlepsze zdjęcia Polski na wystawie w Macedonii

Konkursy fotograficzne Wiki lubi przyrodę Wiki Lubi Zabytki

Najlepsze zdjęcia polskiej przyrody i zabytków na wystawie w Macedonii. To efekt współpracy dwóch stowarzyszeń – macedońskiego Shared Knowledge i Wikimedia Polska. Prezentowane fotografie to zwycięskie prace z konkursów Wiki….

Read more

Wystawy najciekawszych zdjęć Wikiekspedycji kolejowej 2015 na dworcach

Wikiekspedycja

Przemierzyli 13 000 km tras kolejowych, aby udokumentować polską infrastrukturę kolejową. 3748 zdjęć wykonanych przez uczestników Wikiekspedycji kolejowej 2015 posłuży do ilustracji haseł w Wikipedii. Najlepsze i najciekawsze z tych….

Read more

Co zrobiliśmy dla Wikipedii i innych projektów w 2015?

Projekty Stowarzyszenia

Co zrobiliśmy dla twórców i czytelników Wikipedii i spokrewnionych w nią projektów w minionym roku? Całkiem sporo! Zobaczcie subiektywny przegląd naszych najciekawszych działań z minionych 12 miesięcy.  W naszej misji….

Read more

Autorzy zdjęć