Bądź na bieżąco!

Warsztaty encyklopedyczne dla osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu

Juliusz Zieliński wraz z uczestnikami warsztatów (fot. Nova, licencja CC-BY-SA-3.0)
Juliusz Zieliński wraz z uczestnikami warsztatów (fot. Nova, licencja CC-BY-SA-3.0)

Stowarzyszenie Wikimedia Polska zorganizowało pierwsze w Polsce warsztaty edytowania Wikipedii skierowane dla osób ze zdiagnozowanym autyzmem lub zespołem Aspergera.

29 października 2014 w Opolu odbyły się pierwsze w Polsce warsztaty edytowania Wikipedii dla dzieci i młodzieży z autyzmem lub zespołem Aspergera. Warsztaty zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska i Fundację Prodeste jako część programu „Medi@lnie z autyzmem” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt ma za zadanie przybliżyć osobom ze spektrum autyzmu i zespołem Aspergera zasady działania prasy, radia, telewizji i internetu.

Jak tłumaczy Urszula Ratajczak z Fundacji Prodeste ideą warsztatów było wykorzystanie Wikipedii jako narzędzia terapeutycznego – Zależy nam by osoby z autyzmem miały szansę aktywnie uczestniczyć w życiu kultury, poznały niejako od kuchni sposoby tworzenia informacji, także tej encyklopedycznej w internecie. Osoby uczestniczące w warsztatach są osobami wysoko funkcjonującymi intelektualnie. Jednak przez problem słabszego funkcjonowania społecznego często nie mają szansy na uczestnictwo w takiej formie zajęć z rówieśnikami – wyjaśnia.

Warsztaty_2014_Wiki_Opole_(1)
Agnieszka Kwiecień i jeden z uczestników (fot. Julo, licencja CC-BY-SA-3.0)

Warsztaty prowadzili Agnieszka Kwiecień i Juliusz Zieliński ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska. Wzięło w nich udział 13 osób w wieku od 10 do 18 lat, część z nich przyjechała na nie specjalnie spoza Opola. Uczestnikom towarzyszyli opiekunowie. Warsztaty prowadzone były według wcześniej ustalonego planu, wywieszonego w widocznym, dostępnym dla uczestników miejscu. Szkolenie składało się z części teoretycznej, w czasie której uczestników wprowadzono w zasady i sposób funkcjonowania Wikipedii, a także odpowiadano na ich pytania, oraz z części praktycznej. Podczas tej drugiej część początkujących edytorów zajęła się wprowadzaninem drobnych poprawek do artykułów na tematy dla nich interesujące, część natomiast pracowała w brudnopisach nad hasłami biograficznymi na podstawie Polskiego Słownika Biograficznego. W efekcie wzbogacili zasoby Wikipedii o artykuły na temat Augusta Bálasitsa, Mikołaja Baranowskiego oraz Krzysztofa Abrahamowicza.

Czy warsztaty należy uznać za udane? Juliusz Zieliński, uważa, że tak: Trudno na razie ocenić, czy ktoś z uczestników warsztatów kiedykolwiek jeszcze wykona jakąś edycję. Pod tym względem pozostaję zresztą sceptycznym realistą, ale bardzo by mnie to ucieszyło. Niemniej jednak można mieć uzasadnioną nadzieję, że zajęcia te dały tym dzieciom jakiś pozytywny impuls społeczny (pogląd ten też potwierdzają terapeutki z Fundacji i to jest chyba opinia najważniejsza). I to moim zdaniem wystarczy, żeby uznać, że było warto – wyjaśnia.

Dodatkowe informacje: 

Podobne strony

Większość CEE Spring 2020 za nami!

Projekty Stowarzyszenia Wikipedia

Wiosna jest porą roku, gdy szczególnie zachęcamy do pisania o regionie bardzo szeroko pojętej Europy środkowej i wschodniej. Serdeczne zachęty kierujemy także tym razem, zwłaszcza gdy pandemia zostawia nam podróże….

Read more

1 400 000 haseł po polsku!

Wikipedia

6 kwietnia polskojęzyczna Wikipedia osiągnęła swój kolejny ilościowy kamień milowy: hasłem nr 1 400 000 jest Frauenkappelen, gmina w Szwajcarii w dwujęzycznym kantonie Berno, której oczywiście bardzo gratulujemy zaszczytu! 😎….

Read more

Miesiąc Wyróżnionego Artykułu 2019 podsumowany

Projekty Stowarzyszenia Projekty Wikimedia Wikipedia

Koniec roku zachęca do podsumowań i przyjrzenia się naszym akcjom. Jedną z nich był przywołany przy okazji tegorocznych 18. urodzin polskojęzycznej Wikipedii Miesiąc Wyróżnionego Artykułu – inicjatywa społeczności Wikipedystów polegająca….

Read more

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt