Bądź na bieżąco!

Zakończenie konkursu Wiki Lubi Zabytki

Zdjęcie kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce, pierwsze miejsce w kategorii najlepsze zdjęcie.  (autor: Piotrekok 1602, licencja CC-BY-SA-3.0)
Zdjęcie kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce, pierwsze miejsce w kategorii najlepsze zdjęcie.
(autor: Piotrekok 1602, licencja CC-BY-SA-3.0)

31 października 2014 – komisja konkursowa opublikowała ostateczne wyniki polskiej edycji Wiki Lubi Zabytki (WLZ), największego konkursu fotograficznego na świecie. Dziesięć najlepszych fotografii z Polski będzie konkurować z najlepszymi spośród 320 tys. zdjęć przesłanych z całego świata.

Celem konkursu Wiki Lubi Zabytki (Wiki Loves Monuments) jest zgromadzenie fotografii dokumentujących materialne dziedzictwo ludzkości i udostępnienie ich na wolnych licencjach, do bezpłatnego wykorzystania przez wszystkich.

Wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada podczas kolejnej edycji Warszawskich Otwartych Wikispotkań organizowanych w Młodzieżowym Domu Kultury (MDK, ul. Łazienkowska 7, Warszawa).

Zdjęcia można oglądać w internecie, w MDK od 18 listopada do 31 grudnia będzie można oglądać je także podczas wystawy wielkoformatowych odbitek.

Cel konkursu

Adam Kliczek, przewodniczący komisji konkursowej a prywatnie fotograf i redaktor Wikipedii podkreśla, że wybór 10 najlepszych zdjęć spośród kilkudziesięciu tysięcy to olbrzymie przedsięwzięcie. – Ostateczne obrady komisji konkursowej trwały 5 godzin, ale praca nad wyborem najlepszych zdjęć trwała o wiele dłużej. Do konkursu zgłoszono ok. 50 tys. fotografii. W ciągu półtora tygodnia kilkuosobowej komisji udało się wybrać z nich ok. 4800, a w następnym etapie zeszliśmy do 2500. Te trafiły do członków komisji konkursowej. Każdy z nich wybrał około 30-40 najlepszych według siebie zdjęć. Jako że wiele z nich się powtarzało, na wspólną listę trafiło 150 fotografii, z których w drodze selekcji negatywnej wybraliśmy 20. To nad nimi trwały najbardziej zażarte spory – wyjaśnia.

Wnętrze Kościoła Pokoju w Świdnicy, nagroda w kategorii Architektura Drewniana (fot. Jar.ciurus, licencja CC-BY-SA-3.0)
Wnętrze Kościoła Pokoju w Świdnicy, nagroda w kategorii Architektura Drewniana
(fot. Jar.ciurus, licencja CC-BY-SA-3.0)

Wszystkie zgłoszone zdjęcia trafiały na wolnych licencjach na stronę Wikimedia Commons będącą repozytorium zdjęć, grafik i plików multimedialnych dostępnych w Wikipedii i wszystkich jej projektach siostrzanych (Wikisłownik, Wikinews, Wikibooks, Wikicytaty itd). Zgodnie z zasadami wolnych licencji ze zdjęć udostępnionych na stronie Wikimedia Commons może korzystać każdy, także do celów komercyjnych, o ile zachowa zgodność z wymaganiami licencji.

Nagrodzone zdjęcia

Ostatecznie nagrody za najlepsze zdjęcia trafią do autorów fotografii kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce (1. miejsce, nagroda 3000 zł), drutów obozowych w Auschwitz (2. miejsce, 1500 zł) oraz sklepienia kościoła pokoju w Świdnicy (3. miejsce, 750 zł).

Dziesięć najlepszych zdjęć z Polski weźmie udział w ogólnoświatowym etapie konkursu Wiki Loves Monuments. Zwycięzcy mają być znani przed końcem roku.

Dodatkowe nagrody (odpowiednio 2000 zł, 1500 zł i 750 zł) trafią także do autorów najlepszych zdjęć z listy zabytków, których publicznie dostępnych zdjęć udostępnionych na wolnych licencjach nie było jeszcze w internecie. W tym przypadku wybierano nie pojedyncze zdjęcie, a całokształt pracy uczestnika. Zwycięzcą został Jacek Halicki, nagrody za kolejne miejsca trafiły też do użytkowników o pseudonimach SMilejski i Daniel.zolopa.

W następnym etapie jury wybrało najlepsze zdjęcia w trzech kategoriach tematycznych, w których na zwycięzców czekały nagrody ufundowane przez współorganizatorów konkursu. Za najlepsze zdjęcia w kategorii « architektura drewniana » jury uznało fotografię wnętrza kościoła pokoju w Świdnicy, kolejne miejsca zajęły zdjęcia wiatraka w Tylewicach oraz drewnianego domu w Starym Waliszowie.

W kategorii « Architektura XX w. i industrialna/post-industrialna » przyznano tylko dwie nagrody : zwyciężyło zdjęcie dworca we Wrocławiu (otrzymało również wyróżnienie nr. 6 w kategorii głównej) oraz fotografia wrocławskiego Mostu Grunwaldzkiego (nr. 8 w kategorii głównej).

Podobnie w kategorii « kamienica/pejzaż miejski » przyznano jedynie dwie nagrody za zdjęcie ul. Grottgera w Kłodzku oraz za fotografię Uniwersytetu Wrocławskiego o poranku.

Wybór zdjęć

Ulica Grottgera w Kłodzku, nagroda w kategorii Pejzaż miejski (fot. Jacek Halicki, licencja CC-BY-SA-3.0)
Ulica Grottgera w Kłodzku, nagroda w kategorii Pejzaż miejski
(fot. Jacek Halicki, licencja CC-BY-SA-3.0)

Jak podkreśla członek komisji konkursowej Antoni Kreis, dokumentalista w chorzowskim skansenie i członek ZPAF, w konkursie chodziło przede wszystkim o walory dokumentacyjne zdjęć. – Ważne jest zgromadzenie dokumentacji zabytków, do tego na wolnych licencjach, żeby z tych zdjęć mogli korzystać inni. Coraz więcej osób umie zrobić zdjęcie poprawne od strony technicznej, dobrze wykadrowane i ostre, ale to nie wszystko. Dlatego zawsze staram się szukać wartości estetycznych,
zegoś własnego od autora, jego indywidualnego wkładu : sposobu podejścia tematu, godziny zrobienia zdjęcia, doboru światła. Zwraca też uwagę fakt, że większość ze zgłoszonych zdjęć to plany ogólne, zdjęcia robione z daleka. Tymczasem detal – jakiś gzyms, klamka czy fragment – to także część zabytku i często więcej o nim mówi, niż ujęcie z daleka. Chyba każdy rozpozna na zdjęciu Wawel, ale składające się na niego detale architektoniczne już mało kto – tłumaczy.

Zdaniem Antoniego Kreisa konkurs Wiki Lubi Zabytki spełnia też ważną funkcję społeczną. – Zawodowcy nie do wszystkiego dotrą, nie na każdy budynek będą mieli zlecenie, czas czy możliwości. A amator, nazwijmy go w cudzysłowie, wlezie tam, gdzie nie dotrze nikt inny. Zdjęcia dokumentacyjne zawsze kiedyś się przydają. Dziś nie doceniamy ich zalet, ale za 30 lat wielu z tych zabytków może już nie być, drewniane kościoły łatwo płoną. W XIX wieku fotografowie nie jeździli na wieś, bo nie było tam dla nich klientów. I skutek jest taki, że brakuje nam zdjęć dokumentujących życie większej części Polski w tamtym czasie. Dziś niby wszyscy mają aparaty w komórkach, ale czy za 30 lat z tych zdjęć cokolwiek będzie się nadawało do wykorzystania? Dlatego ten konkurs ma rację bytu – przekonuje.

Historia konkursu

W 2010 twórcy holenderskiej Wikipedii postanowili ogłosić konkurs na najlepsze zdjęcia zabytków wpisanych do rejestru Rijksmonument. Konkurs okazał się olbrzymim sukcesem, dzięki niemu w ciągu kilku miesięcy na strinie Wikimedia Commons, repozytorium mediów dla Wikipedii i wszystkich projektów siostrzanych, pojawiło się ponad 12,5 tys. fotografii dokumentujących najważniejsze skarby dziedzictwa narodowego Holandii.

Dworzec we Wrocławiu, nagroda w kategorii Architektura Industrialna i Postindustrialna (fot. Jar.ciurus, licencja CC-BY-SA-3.0)
Dworzec we Wrocławiu, nagroda w kategorii Architektura Industrialna i Postindustrialna
(fot. Jar.ciurus, licencja CC-BY-SA-3.0)

Pomysł podchwycili wolontariusze z innych krajów i w 2011 w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w 18 krajach (w tym w Polsce) zorganizowano konkurs Wiki Loves Monuments. Ponad 5,5 tys. fotografów przesłało łącznie ok. 170 tys. zdjęć, dzięki czemu konkurs trafił do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii „Największy konkurs fotograficzny”.

Spośród najlepszych zdjęć z poszczególnych krajów wybrano 12 najlepszych.

Trzecia edycja konkursu, która odbyła się w dniach 1-30 września 2012, objęła już cały świat: 15 tys. osób z 35 krajów przesłało ponad 363 tys. zdjęć. Wśród krajów najbardziej aktywnych znalazły się Niemcy, Hiszpania i Polska. Za najlepsze zdjęcia konkursu uznano fotografię grobowca Safdarjunga (Indie), rzymskiego akweduktu w Segowii (Hiszpania) i pól ryżowych w Batad (Filipiny). Nagrody trafiły także do autorów najlepszych zdjęć zabytków z Polski. W pierwszej trójce znalazły się fotografie przedstawiające kościół na wyspie w Zwierzyńcu, wnętrze klasztoru cysterskiego w Lubiążu oraz ruiny zamku w Ogrodzieńcu.

W 2013 w konkursie wzięły udział już 52 państwa z całego świata. Po raz kolejny Polska uplasowała się wśród najaktywniejszych uczestników: uczestnicy z Polski wgrali prawie 48 tys. zdjęć i zdeklasowali pod tym względem rywali z Niemiec i Ukrainy. W sumie autorzy ze wszystkich krajów udostępnili na wolnych licencjach ok. 370 tys. zdjęć zabytków. Zwyciężyło zdjęcie wiaduktu kolejowego w Szwajcarii. Wśród 12 najlepszych zdjęć znalazły się także fotografie zabytków z Polski: XVII-wiecznego domu tkaczy w Nowej Rudzie, Wzgórza Wawelskiego i klasztoru Norbertanek w Zwierzyńcu.

Autor: Krzysztof Machocki

Podobne strony

Już są! Wyniki konkursu “Wiki Lubi Zabytki” 2022!

Aktualności

Zobacz zwycięzcę oraz nagrodzone prace w konkursie Wiki Lubi Zabytki 2022

Read more

Najlepsze ilustracje Wikimedia Commons roku 2019 wybrane

Światowe Wikimedia Wikimedia Commons

Konkurs na Grafikę Roku 2019 (Picture of the Year, POTY 2019) Wikimedia Commons rozstrzygnięty! Przedstawiamy wspaniałych laureatów.

Read more

Światowe nagrody Wiki Lubi Zabytki 2019 rozdane: wygrało zdjęcie z Polski!

Konkursy fotograficzne Projekty Wikimedia Światowe Wikimedia Wiki Lubi Zabytki Wikimedia Commons

W 2019 roku Stowarzyszenie, w ramach swojego głównego corocznego konkursu fotograficznego, powróciło do koncepcji Wiki Lubi Zabytki w jej czystej postaci. Konkurs znany pod nazwą Wiki Loves Monuments i od….

Read more