Bądź na bieżąco!

Wikipedia jako wiarygodne źródło informacji o wirusie Ebola

W opublikowanym niedawno w „New York Times” artykule, anglojęzyczna Wikipedia wskazana jest jako jedno ze źródeł pozwalających czerpać wiarygodną i neutralną wiedzę o wirusie Ebola.

Autor artykułu, Noam Cohen wskazuje, że wraz ze wzrostem globalnego strachu przed wirusem wzrasta u czytelników potrzeba zdobycia informacji na jego temat. Muszą oni jednak odsiać źródła wiarygodne i niewiarygodne. Jako te pierwsze dziennikarz „New York Timesa” wymienia strony CDC (Centers for Diesease Control and Prevention, amerykańska agencja rządowa zajmująca się zwalczaniem chorób), Światowej Organizacji Zdrowia oraz Wikipedię. Ta ostatnia cieszy się ogromną popularnością czytelników – 15 października (w dniu, kiedy potwierdzono zakażenie wirusem u drugiej pielęgniarki z Dallas) hasło o wirusie Ebola w anglojęzycznej Wikipedii miało aż 2,5 miliona odsłon.

Hasło o wirusie Ebola na angielskiej Wikipedii (https://en.wikipedia.org/wiki/Ebola_virus_disease)
Hasło o wirusie Ebola na angielskiej Wikipedii
(https://en.wikipedia.org/wiki/Ebola_virus_disease)

Cohen omawia środki, jakie Wikipedia podjęła, żeby utrzymać wiarygodność tak interesującego hasła. Pozostaje ono pod baczną obserwacją prężnie działającego na anglojęzycznej Wikipedii wikiprojektu Medycyna, zrzeszającego osoby szczególnie zainteresowane edytowaniem haseł o tematyce  medycznej. Podobnie jak wszystkie artykuły w Wikipedii, hasło o wirusie Ebola musi być oparte na wiarygodnych źródłach (aby spełnić jedną z najważniejszych w tej encyklopedii zasad – zasadę weryfikowalności), przy czym dla tego i innych artykułach o tematyce medycznej takim źródłem nie może być np. artykuł w zwykłej prasie. Zmiany są też intensywnie omawiane na stronie dyskusji hasła. Co interesujące, edytorzy, opiekujący się tym hasłem postawili na to by było ono napisane mało specjalistycznym językiem, aby zrozumieć je mógł przeciętny czytelnik poszukujący wiarygodnych informacji o wirusie.

Artykuł w „New York Times” jest kolejną w ostatnim czasie publikacją, dowodzącą, że hasła medyczne w Wikipedii mogą spełniać bardzo wysokie standardy – na początku października profesjonalne czasopismo „Open Medicine” zdecydowało się przedrukować hasło z anglojęzycznej Wikipedii dotyczące gorączki Denga, poddając je takiej samej procedurze recenzowania i redakcji jak tradycyjne artykuły naukowe. O sprawie pisaliśmy na naszym blogu.

Również w polskiej wersji językowej tematy związane z wirusem są intensywnie czytane. Temat ten podzielony jest na trzy główne hasła – „Wirus Ebola”, „Gorączka krwotoczna Ebola” oraz „Epidemia gorączki krwotocznej Ebola w Afryce Zachodniej (2014)„.W ciągu ostatnich 30 dni artykuł „Wirus Ebola” otwarto ponad 200 tys. razy, a hasło dotyczące obecnie trwającej epidemii – ponad 80 tys. razy. Wzrosła też częstotliwość edycji – hasło wirus Ebola edytowano w zeszłym roku zaledwie 8 razy, w tym – już 87 (przy czym średnia liczba edycji dla tego hasła wynosi 12 edycji rocznie). Artykuł o gorączce krwotocznej, w zeszłym roku edytowany zaledwie 2 razy, w tym doczekał się już 52 zmian. Widać więc, że również w polskiej Wikipedii na zainteresowanie czytelników odpowiada wzrost intensywności pracy wikipedystów, którzy starają się dostarczyć aktualnej wiedzy.

Podobne strony

Większość CEE Spring 2020 za nami!

Projekty Stowarzyszenia Wikipedia

Wiosna jest porą roku, gdy szczególnie zachęcamy do pisania o regionie bardzo szeroko pojętej Europy środkowej i wschodniej. Serdeczne zachęty kierujemy także tym razem, zwłaszcza gdy pandemia zostawia nam podróże….

Read more

1 400 000 haseł po polsku!

Wikipedia

6 kwietnia polskojęzyczna Wikipedia osiągnęła swój kolejny ilościowy kamień milowy: hasłem nr 1 400 000 jest Frauenkappelen, gmina w Szwajcarii w dwujęzycznym kantonie Berno, której oczywiście bardzo gratulujemy zaszczytu! 😎….

Read more

Miesiąc Wyróżnionego Artykułu 2019 podsumowany

Projekty Stowarzyszenia Projekty Wikimedia Wikipedia

Koniec roku zachęca do podsumowań i przyjrzenia się naszym akcjom. Jedną z nich był przywołany przy okazji tegorocznych 18. urodzin polskojęzycznej Wikipedii Miesiąc Wyróżnionego Artykułu – inicjatywa społeczności Wikipedystów polegająca….

Read more

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt