Bądź na bieżąco!

Zakończyła się ostatnia edycja konkursu Wiki Lubi E-podręczniki

logo-niebieskie

Zakończyła się ostatnia, czwarta edycja konkursu Wiki Lubi E-podręczniki, w ramach którego uczestnicy udostępniali materiały ilustracyjne do cyfrowych podręczników.  W ramach lipcowo-sierpniowej edycji nadesłano w sumie ok. 1700 plików. Zwycięzcą został użytkownik Szlomo Lejb, który zgłosił 650 ilustracji, kolejne miejsca zajęli Mielon (475 plików) i Witia (220 plików).  Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

W sumie w ramach wszystkich edycji konkursu pozyskano ponad 2300 plików.  Materiały te zostaną wykorzystane do zilustrowania  elektronicznych podręczników dla szkół podstawowych i średnich, tworzonych w ramach projektu „E-podręczniki do kształcenia ogólnego”, koordynowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji i współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.  Konkurs trwał od 7 kwietnia do 31 sierpnia 2014 roku i podzielony był na cztery edycje. W ramach każdej z nich uczestnicy wyszukiwali i modyfikowali cudze lub wykonywali własne grafiki, według list tematycznych, stworzonych przez zespoły eksperckie piszące podręczniki. W każdej edycji konkursu nagradzano trzy osoby, które zgłosiły najwięcej ilustracji. Pula nagród wynosiła łącznie ponad 17 000 złotych.

Dzięki uczestnikom konkursu Wiki lubi e-podręczniki autorzy zyskali kilkaset wartościowych fotografii i rysunków, dopasowanych do treści podręczników. Jednocześnie wszystkie te materiały, podobnie jak same podręczniki, udostępnione są na wolnych licencjach, dzięki czemu będą mogły być dalej bezpłatnie wykorzystywane i modyfikowane, pod warunkiem podania autora i informacji o licencji. Zostały też włączone do Wikimedia Commons – repozytorium multimediów, z którego czerpane są m.in. zdjęcia wzbogacające hasła Wikipedii, największej na świecie encyklopedii internetowej. Tym samym uzyskane materiały ilustracyjne będą mogły służyć w kolejnych projektach i publikacjach edukacyjnych, poszerzając polskie otwarte zasoby edukacyjne.

Myślę, że Ośrodek Rozwoju Edukacji, nasz konkursowy partner merytoryczny jest zadowolony ze współpracy zarówno ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska, jak i wikipedystami. Uczestnicy przesłali łącznie kilkaset zdjęć oraz grafik, z czego spora część ma szansę pojawić się w publikacjach naukowych. Co mnie, jako koordynatora, szczególnie cieszy, to udział w konkursie osób nowych, nie edytujących wcześniej Wikipedii. Mam nadzieję, że część z nich kontynuować będzie tworzenie największej encyklopedii świata. – mówi Paweł Marynowski, koordynator konkursu ze strony Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Podobne strony

Już są! Wyniki konkursu “Wiki Lubi Zabytki” 2022!

Aktualności

Zobacz zwycięzcę oraz nagrodzone prace w konkursie Wiki Lubi Zabytki 2022

Read more

Najlepsze ilustracje Wikimedia Commons roku 2019 wybrane

Światowe Wikimedia Wikimedia Commons

Konkurs na Grafikę Roku 2019 (Picture of the Year, POTY 2019) Wikimedia Commons rozstrzygnięty! Przedstawiamy wspaniałych laureatów.

Read more

Światowe nagrody Wiki Lubi Zabytki 2019 rozdane: wygrało zdjęcie z Polski!

Konkursy fotograficzne Projekty Wikimedia Światowe Wikimedia Wiki Lubi Zabytki Wikimedia Commons

W 2019 roku Stowarzyszenie, w ramach swojego głównego corocznego konkursu fotograficznego, powróciło do koncepcji Wiki Lubi Zabytki w jej czystej postaci. Konkurs znany pod nazwą Wiki Loves Monuments i od….

Read more

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt