Bądź na bieżąco!

Nieścisłości w artykule dotyczącym wandalizmu w haśle o Jennifer Lawrence

Jennifer Lawrence - fotografia wykorzystywana w hasłach na Wikipedii (Fot. Jenn Deering Davis, licencja  CC-BY-2.0)
Jennifer Lawrence – fotografia wykorzystywana w hasłach na Wikipedii (Fot. Jenn Deering Davis, licencja CC-BY-2.0)

Dziś Wirtualna Polska opublikowała artykuł na temat wandalizmu w haśle na Wikipedii poświęconym Jennifer Lawrence. W artykule pojawiło się trochę nieścisłości, które chcielibyśmy sprostować:

1. Wandalizm związany z nagimi zdjęciami aktorki dotyczył tylko anglojęzycznej Wikipedii, która jest tylko jedną z ponad 200 wersji językowych. Na pozostałych widniały prawidłowe fotografie aktorki.

2. Jennifer Lawrence nie ma oficjalnej strony w Wikipedii – istnieje jedynie artykuł encyklopedyczny jej poświęcony. Wikipedia nie jest serwisem społecznościowym, nikt nie ma w nim „swojej strony”, jest encyklopedią, w której pojawiają się hasła na dany temat.

3. Jennifer Lawrence nie musiała walczyć o usunięcie tego wandalizmu, został on usunięty w ramach rutynowych działań związanych z patrolowaniem zmian w treści Wikipedii i repozytorium materiałów multimedialnych, z którego korzysta.

Wolontariusze tworzący encyklopedię nieustannie śledzą pojawiające się w niej zmiany i reagują na wszelkie nadużycia. Codziennie wycofywane są tysiące wandalizmów we wszystkich wersjach językowych, wiele z nich znika w przeciągu sekund od pojawiania się. Sytuacja opisana w artykule jest przykładem na to, że chociaż wydawałoby się, że encyklopedia, którą każdy może edytować będzie łatwo padała ofiarą wandalizmów, to jednak w praktyce okazuje się, że społeczność edytorów sprawnie reaguje na takie przypadki.

 

Podobne strony

Większość CEE Spring 2020 za nami!

Projekty Stowarzyszenia Wikipedia

Wiosna jest porą roku, gdy szczególnie zachęcamy do pisania o regionie bardzo szeroko pojętej Europy środkowej i wschodniej. Serdeczne zachęty kierujemy także tym razem, zwłaszcza gdy pandemia zostawia nam podróże….

Read more

1 400 000 haseł po polsku!

Wikipedia

6 kwietnia polskojęzyczna Wikipedia osiągnęła swój kolejny ilościowy kamień milowy: hasłem nr 1 400 000 jest Frauenkappelen, gmina w Szwajcarii w dwujęzycznym kantonie Berno, której oczywiście bardzo gratulujemy zaszczytu! 😎….

Read more

Miesiąc Wyróżnionego Artykułu 2019 podsumowany

Projekty Stowarzyszenia Projekty Wikimedia Wikipedia

Koniec roku zachęca do podsumowań i przyjrzenia się naszym akcjom. Jedną z nich był przywołany przy okazji tegorocznych 18. urodzin polskojęzycznej Wikipedii Miesiąc Wyróżnionego Artykułu – inicjatywa społeczności Wikipedystów polegająca….

Read more

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt