Bądź na bieżąco!

Hasło z Wikipedii opublikowane jako artykuł w profesjonalnej prasie medycznej

W czasopiśmie “Open Medicine” ukazał się artykuł o chorobie Denga, stanowiący przedruk hasła na ten temat umieszczonego na anglojęzycznej Wikipedii. Hasło przeszło taki sam proces redakcyjny, jak normalne artykuły naukowe w pismach medycznych. Tym samym anglojęzyczne hasło Denga jest pierwszym hasłem na Wikipedii, które zostało poddane formalnej recenzji naukowej i redakcji. Informację o recenzji zamieszczono na stronie dyskusji artykułu.

Jednym z największych problemów dla czasopisma była kwestia autorstwa – zmian w haśle dokonały 1373 osoby, nie sposób więc było wymienić ich wszystkich. “Open Medicine” zdecydowało się podać jako autorów czterech użytkowniów, którzy dokonali największych zmian – Jamesa M Heilmana, Jacoba De Wolff, Grahama M Beards, Briana J Basdena.
Publikacja artykułu z Wikipedii w prasie naukowej świadczy nie tylko o coraz wyższej jakości haseł, ale też o coraz bardziej pozytywnym nastawieniu świata naukowego do największej encyklopedii świata. Szybki przyrost publikacji w zakresie medycyny sprawia, że przeciętny lekarz nie ma możliwości zapoznawać się na bieżąco z nimi wszystkimi. Tym samym Wikipedia, łatwo dostępna, szybko aktualizowana i tworzona przez liczne osoby, może być cennym narzędziem do wstępnego przeglądania obecnego stanu badań.

 

Więcej informacji:

Podobne strony

Większość CEE Spring 2020 za nami!

Projekty Stowarzyszenia Wikipedia

Wiosna jest porą roku, gdy szczególnie zachęcamy do pisania o regionie bardzo szeroko pojętej Europy środkowej i wschodniej. Serdeczne zachęty kierujemy także tym razem, zwłaszcza gdy pandemia zostawia nam podróże….

Read more

1 400 000 haseł po polsku!

Wikipedia

6 kwietnia polskojęzyczna Wikipedia osiągnęła swój kolejny ilościowy kamień milowy: hasłem nr 1 400 000 jest Frauenkappelen, gmina w Szwajcarii w dwujęzycznym kantonie Berno, której oczywiście bardzo gratulujemy zaszczytu! 😎….

Read more

Miesiąc Wyróżnionego Artykułu 2019 podsumowany

Projekty Stowarzyszenia Projekty Wikimedia Wikipedia

Koniec roku zachęca do podsumowań i przyjrzenia się naszym akcjom. Jedną z nich był przywołany przy okazji tegorocznych 18. urodzin polskojęzycznej Wikipedii Miesiąc Wyróżnionego Artykułu – inicjatywa społeczności Wikipedystów polegająca….

Read more