Bądź na bieżąco!

Stypendia na konferencję Wikimania 2013 w Hongkongu

Baner promujący Wikimanię 2013 w HongkonguW 2013 roku odbędzie się 9 edycja międzynarodowej konferencji Wikimania, czyli spotkanie społeczności twórców Wikipedii oraz podobnych serwisów opartych o mechanizm „wiki”. W związku z tym, członkowie społeczności projektów Wikimedia mogą starać się o stypendia dofinansowujące koszty podróży oraz pobytu.

Tegoroczna Wikimania odbędzie się w Hongkongu w dniach 7-11 sierpnia 2013 i tradycyjnie stypendia będzie przyznawać Fundacja Wikimedia. Także Stowarzyszenie Wikimedia Polska po raz kolejny zdecydowało się przyznać stypendia ze swoich środków.

Fundacja Wikimedia przyzna stypendia osobom z całego świata, przy czym można otrzymać częściowe lub pełne dofinansowanie. Składnie wniosków trwa do 22 lutego 2013, do godziny 23:59 (czasu UTC). Szczegółowe zasady przyznawania oraz sposób aplikowania jest opisany na stronie http://wikimania2013.wikimedia.org/wiki/Scholarships.

Stowarzyszenie Wikimedia Polska przyzna stypendia mieszkańcom Polski oraz do 4 stypendiów dla mieszkańców z państw Europy środkowej i wschodniej (w ramach budowanego partnerstwa WMCEE). Składnie wniosków trwa do 20 lutego 2013, do godziny 23:59:59 (czasu warszawskiego). Szczegółowe zasady przyznawania oraz sposób aplikowania jest opisany na stronie http://pl.wikimedia.org/wiki/Wikimania_2013.

Logo Wikimanii
Baner promujący Wikimanię 2013 w HongkonguW 2013 roku odbędzie się 9 edycja międzynarodowej konferencji Wikimania, czyli spotkanie społeczności twórców Wikipedii oraz podobnych serwisów opartych o mechanizm "wiki". W związku z tym, członkowie społeczności projektów Wikimedia mogą starać się o stypendia dofinansowujące koszty podróży oraz pobytu. Tegoroczna Wikimania odbędzie się w Hongkongu w dniach 7-11 sierpnia 2013 i tradycyjnie stypendia będzie przyznawać Fundacja Wikimedia. Także Stowarzyszenie Wikimedia Polska po raz kolejny zdecydowało się przyznać stypendia ze swoich środków. Fundacja Wikimedia przyzna stypendia osobom z całego świata, przy czym można otrzymać częściowe lub pełne dofinansowanie. Składnie wniosków trwa do 22 lutego 2013, do godziny 23:59 (czasu UTC). Szczegółowe zasady przyznawania oraz sposób aplikowania jest opisany na stronie http://wikimania2013.wikimedia.org/wiki/Scholarships. Stowarzyszenie Wikimedia Polska przyzna stypendia mieszkańcom Polski oraz do 4 stypendiów dla mieszkańców z państw Europy środkowej i wschodniej (w ramach budowanego partnerstwa WMCEE). Składnie wniosków trwa do 20 lutego 2013, do godziny 23:59:59 (czasu warszawskiego). Szczegółowe zasady przyznawania oraz sposób aplikowania jest opisany na stronie http://pl.wikimedia.org/wiki/Wikimania_2013. [caption id="" align="alignright" width="144"]Logo Wikimanii Logo Wikimanii[/caption] Dlaczego warto wziąć udział? Wikimania to najlepsza kuźnia pomysłów i okazja do wymiany doświadczeń społeczności Wikimedia z całego świata. Podczas niejednej Wikimanii swoje premiery miały przełomowe rozwiązania techniczne (wersje przejrzane, edytor wizualny), zacieśniono współpracę w ramach międzynarodowych inicjatyw takich jak Wiki Loves Monuments (w Polsce jako konkurs Wiki Lubi Zabytki) oraz GLAM (Galleries, Libraries, Archives, Museums), a także opublikowano badania naukowe, które później zyskiwały międzynarodowy rozgłos. Na bazie doświadczeń z Wikimanii, w Polsce wolontariusze zorganizowali m.in. Wikimanię 2010 w Gdańsku, maratony edytowania haseł, czy też uroczyste obchody 10 urodzin polskiej Wikipedii - wszystkie te inicjatywy cieszyły się sporą popularnością i zainteresowaniem mediów. Czym jest Wikimania, można także dowiedzieć się oglądając poniższe nagranie wideo pochodzące z 2011 roku: https://www.youtube.com/watch?v=H4MAxefJfBY

Dlaczego warto wziąć udział? Wikimania to najlepsza kuźnia pomysłów i okazja do wymiany doświadczeń społeczności Wikimedia z całego świata. Podczas niejednej Wikimanii swoje premiery miały przełomowe rozwiązania techniczne (wersje przejrzane, edytor wizualny), zacieśniono współpracę w ramach międzynarodowych inicjatyw takich jak Wiki Loves Monuments (w Polsce jako konkurs Wiki Lubi Zabytki) oraz GLAM (Galleries, Libraries, Archives, Museums), a także opublikowano badania naukowe, które później zyskiwały międzynarodowy rozgłos. Na bazie doświadczeń z Wikimanii, w Polsce wolontariusze zorganizowali m.in. Wikimanię 2010 w Gdańsku, maratony edytowania haseł, czy też uroczyste obchody 10 urodzin polskiej Wikipedii – wszystkie te inicjatywy cieszyły się sporą popularnością i zainteresowaniem mediów. Czym jest Wikimania, można także dowiedzieć się oglądając poniższe nagranie wideo pochodzące z 2011 roku: