Bądź na bieżąco!

Wikivoyage – nowy projekt Fundacji Wikimedia dla podróżników

[caption id="" align="alignleft" width="288"] Dotychczasowe logo Wikivoyage[/caption] W ostatnich dniach zaczął działać nowy projekt Fundacji Wikimedia o nazwie Wikivoyage. Uściślając, powstał on na bazie już szybciej istniejącego niezależnego projektu o tej samej nazwie "Wikivoyage" oraz na bazie społeczności Wikitravel. Celem nowo powstałego projektu jest stworzenie przewodnika turystycznego po całym świecie, który każdy może redagować, jego treści są rozpowszechniane na wolnej licencji, no i oczywiście jest pozbawiony reklam. Impulsem do powstania w ramach Fundacji Wikimedia projektu o tematyce podróżniczej były problemy społeczności projektu wiki o nazwie Wikitravel. Właściciel tego serwisu nie zapewniał użytkownikom odpowiedniego wsparcia technicznego i działał w sposób komercyjny, tzn. wyświetlając reklamy i czerpiąc z tego zyski. Jednocześnie do Fundacji Wikimedia zgłosiła się społeczność projektu Wikivoyage z propozycją przyłączenia swoich zasobów, które rozpoczęto tworzyć w 2006 roku w wyniku odejścia części społeczności z Wikitravel i chęci tworzenia projektu o niekomercyjnym charakterze. W związku z migracją "starego Wikivoyage", w ramach Fundacji Wikimedia powstała wiki w języku angielskim, a także niemieckim, francuskim, włoskim, holenderskim, rosyjskim oraz szwedzkim. Ostatnim zaplanowanym krokiem w uruchamianiu nowego Wikivoyage, będzie ustanowienie nowego loga projektu, proces jego wyboru właśnie trwa. Niestety, obecnie Wikivoyage nie ma swojej wersji w języku polskim, ale wiele zależy od społeczności jaka się zawiąże wokół tego pomysłu. Wydaje się, że na jego powstaniu powinno zależeć m.in. wikipedystom i "lokalnym patriotom", ponieważ ten projekt daje możliwości zawarcia znacznie bardziej szczegółowych informacji niż w hasłach Wikipedii. Przyszłość polskiej wersji Wikivoyage decyduje się w dwóch miejscach:
  • w głosowaniu,
  • w Inkubatorze projektów Wikimedia gdzie można rozpocząć tworzyć projekt (być może po części na bazie polskojęzycznego Wikitravel, ale bez Wikivoyage, bo taki w języku polskim nigdy nie powstał).
Nazwa Wikivoyage może być nie do końca udana i zrozumiała dla osób posługujących się językiem polskim, dlatego kwestia ostatecznej nazwy polskojęzycznego Wikivoyage rozstrzygnie się w przeprowadzonej sondzie. Tak jak ma to miejsce w przypadku Wikipedii i innych dotychczas istniejących projektów Fundacji Wikimedia, tak samo w przypadku polskiego Wikivoyage, Stowarzyszenie Wikimedia Polska deklaruje gotowość pomocy społeczności w rozwoju i promocji nowego projektu. Wielu z nas lubi podróżować, dlatego wierzymy, że szybko uda się zbudować polskojęzyczną społeczność dzielących się cennymi informacjami turystycznymi i za to trzymamy kciuki!

W ostatnich dniach zaczął działać nowy projekt Fundacji Wikimedia o nazwie Wikivoyage. Uściślając, powstał on na bazie już szybciej istniejącego niezależnego projektu o tej samej nazwie „Wikivoyage” oraz na bazie społeczności Wikitravel.

Celem nowo powstałego projektu jest stworzenie przewodnika turystycznego po całym świecie, który każdy może redagować, jego treści są rozpowszechniane na wolnej licencji, no i oczywiście jest pozbawiony reklam.

Impulsem do powstania w ramach Fundacji Wikimedia projektu o tematyce podróżniczej były problemy społeczności projektu wiki o nazwie Wikitravel. Właściciel tego serwisu nie zapewniał użytkownikom odpowiedniego wsparcia technicznego i działał w sposób komercyjny, tzn. wyświetlając reklamy i czerpiąc z tego zyski. Jednocześnie do Fundacji Wikimedia zgłosiła się społeczność projektu Wikivoyage z propozycją przyłączenia swoich zasobów, które rozpoczęto tworzyć w 2006 roku w wyniku odejścia części społeczności z Wikitravel i chęci tworzenia projektu o niekomercyjnym charakterze.

W związku z migracją „starego Wikivoyage„, w ramach Fundacji Wikimedia powstała wiki w języku angielskim, a także niemieckim, francuskim, włoskim, holenderskim, rosyjskim oraz szwedzkim. Ostatnim zaplanowanym krokiem w uruchamianiu nowego Wikivoyage, będzie ustanowienie nowego loga projektu, proces jego wyboru właśnie trwa.

Niestety, obecnie Wikivoyage nie ma swojej wersji w języku polskim, ale wiele zależy od społeczności jaka się zawiąże wokół tego pomysłu. Wydaje się, że na jego powstaniu powinno zależeć m.in. wikipedystom i „lokalnym patriotom”, ponieważ ten projekt daje możliwości zawarcia znacznie bardziej szczegółowych informacji niż w hasłach Wikipedii.

Przyszłość polskiej wersji Wikivoyage decyduje się w dwóch miejscach:

  • w głosowaniu,
  • w Inkubatorze projektów Wikimedia gdzie można rozpocząć tworzyć projekt (być może po części na bazie polskojęzycznego Wikitravel, ale bez Wikivoyage, bo taki w języku polskim nigdy nie powstał).

Nazwa Wikivoyage może być nie do końca udana i zrozumiała dla osób posługujących się językiem polskim, dlatego kwestia ostatecznej nazwy polskojęzycznego Wikivoyage rozstrzygnie się w przeprowadzonej sondzie.

Tak jak ma to miejsce w przypadku Wikipedii i innych dotychczas istniejących projektów Fundacji Wikimedia, tak samo w przypadku polskiego Wikivoyage, Stowarzyszenie Wikimedia Polska deklaruje gotowość pomocy społeczności w rozwoju i promocji nowego projektu.

Wielu z nas lubi podróżować, dlatego wierzymy, że szybko uda się zbudować polskojęzyczną społeczność dzielących się cennymi informacjami turystycznymi i za to trzymamy kciuki!

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt